Köpråd till planerat Intel i7-system
Hej,
Jag skulle uppskatta lite hjälp med nedan planerad konfiguration till ett Intel i7-system.
Jag kommer att spela [Crysis, Call of Duty 4, ...], prova lite animationssystem, etc.
Min ambition är att inte spräcka budgeten som jag har satt kring cirka 10,000 SEK inkl. moms.
Jag har läst reviews på komponenterna med vill kontrollera om någon av er här på forumen har någon erfarenhet eller kommentar kring komponenterna - enskilt som ihopbyggda.
Många tack på förhand för hjälpen!
Daniel
Från Inet.se:
Chassi: Cooler Master Cosmos 1000
https://www.inet.se/datorkomponenter/datorlaador/cooler-maste...
Moderkort: Asus P6T
https://www.inet.se/datorkomponenter/moderkort/asus-p6t/19017...
Processor: Intel Core i7 920
https://www.inet.se/datorkomponenter/processorer/intel-core-i...
Grafikkort: Något Geforce 260 (Hjälp!)
Exempel (billigast hittils via Inet):
https://www.inet.se/datorkomponenter/grafikkort/sparkle-gefor...
Från Komplett.se:
Corsair Dominator DHX+ DDR3 1600MHz 6GB
Kit w/3x 2GB XMS3 modules, CL8-8-8-24, for Core i7
http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=406347
Hårddisk/ar och nätaggregat finns redan tillgängligt från mitt nuvarande system:
* Western Digital Raptor 36GB 10,000RPM [System]
* Diverse IDE-diskar i olika storlekar.
* CD/DVD.
* Corsair 750W
Jag undrar över följande:
Generellt.
Kommer samtliga komponenter i konfigurationen att passa?
Finns det bättre komponenter till samma pris kontra prestanda att rekommendera?
Är kylningen tillräckligt? (Jag kan tänka mig en SLI-lösning så småningom och vill då försäkra mig om att lådan och dess komponenter blir för varma).
Låda.
Någon som har erfarenhet med Cooler Master Cosmos-lådan?
Är den tillräckligt tyst? (Helst ska inget surr höras och jag är medveten om att de fläktarna som medföljer kan vara högljudda enligt några recensioner på webben).
Hur stor värmeutveckling är att vänta från ett sådant här system? (Slipper jag ha elementen igång i rummet vintertid...? )
CPU.
I framtiden kanske det kommer finnas potential att klocka upp CPUn. Kommer detta att vara möjligt med det planerade moderkortet eller är annat att rekommendera till liknande pris? Hur långt kommer man med den originalfläkten vid marginell kontra värre överklockning?
Minne.
Eftersom minnena är 1600MHz, kommer de gå bra ihop med CPUn? Kommer detta förändras något vid en framtida expansion av minne - 6GB till kanske 12GB?.
Grafik.
Jag hade ambitionen att köpa ett Geforce 260 - oavsett tillverkare - men vet inte riktigt vilken.
Jag hade tänkt att köpa Sparkle GeForce GTX 260 OC 896MB från Inet för 1800kr men hittar tyvärr
inga direkt Reviews. I tillägg läste jag här på forumen att det inte kommer skjuta ut luften bak/ut i lådan som andra kort gör. Är det någon som även vet eller har någon erfarenhet om ljudnivåerna på de olika GeForce GTX 260?
Någon som kanske även vet om någon butik avser REA ut GeForce 260-kort? (Jag såg att Komplett.se sålde några 260 kort för 1400kr för ett litet tag sedan.
Ljud.
Är Realtek ALC1200 7.1-systemet tillräckligt bra eller är annat ljudkort att rekommendera på sikt?