Permalänk
Medlem

Vattenkylning för nybörjare

Hej, jag har kikat lite på vattenkylning, men som den noob jag är, så fattar jag INGENTING.

Frågor:

1. Vad är fördelarna med vatten vs luft?
2. Vad är nackdelarna med vatten vs luft?
3. Hur kan ett normalt paket ut?
4. Vad ska man tänka på i allmänhet när man sätter ihop ett system med vattenkylning?
5. Vad kostar ett bra/prisvärt paket, där även gpu är kyld?

Visa signatur

Roses are red, My name's Dave, This poem makes no sense, Microwave.

Permalänk
Medlem
Visa signatur

Citera för svar!

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av propan
http://lmgtfy.com/?q=vattenkylning

Du behöver inte bli uppkäftig nu när jag ställer en massa frågor, vill ha svar på mina frågor från folk som håller på med vattenkylningen DAGLIGEN, de vet bättre, och btw har jag inte hittat någon bra guide som går igenom HUR man gör, VAD man ska ha och VAD som är prisvärt resp. inte prisvärt.

Gå och skriv på Lunarstorm istället. P12.

För er andra som är över tolv år gamla, så hänvisar jag er till mitt första inlägg som jag gärna ser blir besvarat av någon kunnig!

Visa signatur

Roses are red, My name's Dave, This poem makes no sense, Microwave.

Permalänk
Medlem

1. Tystare, i många fall bättre temperaturer.
2. Dyrt, svårt i början, garanti gäller inte för komponenter om de får våtskador eller nåt går fel vid blockinstallation.
3. pump + radiator + cpublock (+gpublock + reservoar/blödningslang)
4. Tålamod, försiktighet, bra planering, bred budget, förmåga att googla.
5. Olika, beror på vilka komponenter du skall kyla. Jag har lagt ca 6000:- för nuvarande med cpu+gpux2, plus chassi, moddmaterial etc

Visa signatur

I7-930 @3.6GHz | XFX 5870 XXX | OCZ Platinum DDR3 3x2GB | ASUS Rampage III | Lian-Li 343B | Corsair H5O 2x Scythe GT @1700RPM P&P |

Permalänk
Medlem

Det är bra att ställa frågor men dessa finns beskrivna i guider , massor av andra trådar men här har du en länkar. http://www.nordichardware.se/Artiklar/?page=6&skrivelse=31
http://forums.extremeoverclocking.com/showthread.php?t=282232
http://www.sweclockers.com/forum/showthread.php?s=&threadid=3...
som nog svarar på en del av dina frågor.

Visa signatur

Citera för svar!

Permalänk
Medlem

En sak du ska tänka på är också att snåla inte. Köp hellre bara ett CPU eller GPU-block till att börja med om du inte har råd med att köpa alla saker direkt. Hellre få saker än att köpa billiga saker bara för att ha råd. Sen har du ett bra system att bygga vidare på.

Kolla in vcore.dk tex.

En sak till, köp en tank. Då blir det enklare att fylla systemet.

Tänk också på vad det är som du eftersträvar. Låg ljudnivå eller prestanda. Kyla CPU, GPU, NB, VRMs, HD, Ramminnen, Nätagg. Ja du fattar. Vad vill du vattenkyla och varför? Tänk igenom det ordentligt före och planera. Ta ett steg bakåt och tänk efter vad du vill.

Visa signatur

Is it "for fucks sake" or "for fuck sake"? Its for a work email so it has to sound professional.

Permalänk
Medlem

Bra, nu börjar det dyka upp lite svar här ändå!

Då vet jag var man hamnar på ett ungefär..

En fråga till:

När det gäller CPU-block, passar det alla sockets?
Kan man använda vattenkylningen hela tiden trots att man uppgraderar komponenter (ofc inte GPU)?

Visa signatur

Roses are red, My name's Dave, This poem makes no sense, Microwave.

Permalänk
Medlem

Njae, cpu-blocken passar inte alla sockets men det där kan du kolla. Själv har jag moddat mitt block med en tjock plexiglasplatta med monteringshål för den socketen som jag har för tillfället. Jätteenkelt och jättebilligt, om du nu har en såg och en borrmaskin

Lika med mitt grafikkort, jag kör bara med gpublocket och luftkyler resten av komponenterna och inte med ett heltäckande block. Lika här. Jag har behållt mitt gpublock flera generationer grafikkort och det sparar man tusenlappar på. Men det där gör du som du själv vill.

Jag har ett galleri med bilder på min dator om du vill se lite bilder. Inte är det vackert, men svalt är det Och roligt. Jag började med vattenkylning tidigt och har inte så bra saker som det finns idag. Men dom funkar fint. 5 år med HX08 heter galleriet.
Länk: http://www.sweclockers.com/album/?id=909

Visa signatur

Is it "for fucks sake" or "for fuck sake"? Its for a work email so it has to sound professional.

Permalänk
Medlem

CPU-block variera som blade80 sa, det står när du köper vilka socket som stöds och om det behövs nåt extra. Vet att D-Tek Fuzion som jag använder passar i stort sett alla fast har en speciell bakplatta för den där dyra cpu´n för komprimering. EK-Supreme tror jag passar de flesta, Heatkiller finns i olika varianter, vet inte med Swiftech varianterna. Enligt Tom på Chilledpc (superkille) är D-Tek Fuzion bästa för loop med flera block pga lågt motstånd.

Till skillnad från blade80 kör jag endast heltäckande gpu-block, visst man tjänar pengar på att ha endast för gpu sen kylflänsar för ram och voltregulatorer, men voltregulatorerna kan bli extremt varma på många kort och begränsa överklockningspotential samt att man behöver mer luftflöde i chassit med passiva kylflänsar, men det är det ekonomiskt ansvarsfulla då ett fullblock kostar minst 1000kr och passar bara en modell.

Jag kommer för övrigt lägga upp mitt gamla Zalman LQ1000 till försäljning här nästa vecka som är ett bra chassi med inbyggt vattensystem (radiator & reservoar) och ett ytterst bra nybörjarset om man bara ska kyl cpu eller cpu+gpu.

Visa signatur

I7-930 @3.6GHz | XFX 5870 XXX | OCZ Platinum DDR3 3x2GB | ASUS Rampage III | Lian-Li 343B | Corsair H5O 2x Scythe GT @1700RPM P&P |