Permalänk

Ny dator ~6000

Hej!

Sitter här och funderar på att köpa ny dator då min gamla börjar bli lite väl trött nu på gamla dar. Har tyvärr ingen som helst aning om vilka delar som passar ihop och vilka som inte gör det så jag skulle behöva lite hjälp.

Datorn ska användas till vanlig slösurfning, skolarbeten, musik och film.
Ska köpa ny TV snart så datorn måste klara av att streama HD-filmer. Är HDMI utgång på grafikkortet ett krav då eller funkar det med DVI?
Har ett par hårddiskar som jag borde kunna använda så 1 TB borde räcka ett tag i alla fall.

Behöver inte tangentbord, mus, skärm, operativsystem eller ljudkort.

Hade varit trevligt om jag kunde hålla mej under 6000, eller i alla fall runt 6000. Givetvis ännu trevligare om jag kan komma undan ännu billigare.

Kanske ska säga att jag tänkte sätta ihop den själv också.

Permalänk
Medlem

Inte spela alls? Då duger integrerat grafikkort. Det har VGA, DVI och HDMI ut.

Spela? Byt till något sånt här:
Phenom II X3 720 / X2 550
Cooler Master Elite 334
1TB Samsung SpinPoint F1
Samt lägg till ett ATI HD4870

Nätaggregatet är överdrivet till ett grafikkortlöst system, men trevligt att ha om du vill slänga in ett grafikkort i framtiden. Skall också noteras om du inte spelar alls är det prestanda så det räcker till och blir över rejält, men framtidssäkert.

Permalänk

Oj det gick snabbt

Nej jag spelar spel kanske ett par tre gånger om året numer och då typ TF2 eller CS, så fokus ligger på film och inte spel.

Kom på att den nätdelen jag har nu inte är sådär ruskigt gammal, ungefär 1.5 år. Antec TruePower Trio 430 W. Är det nåt jag kan spara eller är det bara dumsnålt att försöka spara in 700 där?

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Mollganovic
Oj det gick snabbt

Nej jag spelar spel kanske ett par tre gånger om året numer och då typ TF2 eller CS, så fokus ligger på film och inte spel.

Kom på att den nätdelen jag har nu inte är sådär ruskigt gammal, ungefär 1.5 år. Antec TruePower Trio 430 W. Är det nåt jag kan spara eller är det bara dumsnålt att försöka spara in 700 där?

Nöter F5!

Min bror kör HD4870 på ett Antec 430W som är äldre än så, det kan du helt klart spara.

Edit: 480W var det visst.

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av tuppel
[B]Nöter F5!

[/B]

Nej men fick ett mail att nån svarat

[QUOTE]Min bror kör HD4870 på ett Antec 430W som är äldre än så, det kan du helt klart spara.

Edit: 480W var det visst.

[/QUOTE]

Toppen. Om ingen annan skulle komma med nåt annat förslag så slår jag till på ditt tips om nån dag eller så.

Permalänk

Kör på Tuppels

Visa signatur

Religion and greed cause millions to bleed

Permalänk

Tänkte bara berätta att beställningen är lagd om nån nu skulle va intresserad
Blev följande:

Asus M4A78 PRO
AMD Phenom2 X4 940 3.0Ghz, AM2+ Black Edition
4GB (2x2GB) DDR2 PC6400 Corsair XMS2
Samsung SH-S223Q 22X DVD±RW DL SATA Svart
Nexus Caterpillar Silent, Svart utan nätdel

Kommer köra med mitt gamla nätaggregat och köper hårddisk på annat håll.

Tack för hjälpen.