Spel/3D-Modeleing/Bildredigerings-dator 12k - 15k

Permalänk
Medlem

Spel/3D-Modeleing/Bildredigerings-dator 12k - 15k

Nu när skolan drar igång igen kan jag inte riktigt skjuta på datorköpet längre, så jag söker lite feedback på min setup innan jag slår till.

Främst kommer datorn användas till spel. Men då mitt skolarbete har en tendens följa med mig hem så behöver den också klara 3D-modelering, högupplöst bildredigering och videoredigering. Troligen så kommer jag inte klocka den.

Jag har försökt att läsa upp mig lite på nuvarande hårdvara men egentligen så har jag inte en aning om vad jag håller på med.

Budget ligger på max 15 000, men jag känner 13k är lite mer lagom egentligen. Vet att det är en del ny hårdvara på gång, men jag måste i princip ha datorn i början av september, så att vänta går nog bort.

Jag har helst ett nvidia grafikkort och jag gillar verkligen Antec Twelve Hundred, men annars bryr jag mig inte speciellt. 750W nätagg är lite overkill kanske, men jag brukar vara duktig på att fylla datorn i efterhand så jag tänke för säkerhets skull.

Här är vad jag kom fram till själv:

CPU: AMD Phenom II X4 955 Black Edition 3,2GHz
Chassi: Antec Twelve Hundred
Nätagg: Corsair CMPSU-750HX 750W
RAM: Corsair XMS3 Twin3X DDR3 PC10600/1333MHz CL9 3x2GB
Grafikkort: EVGA GeForce GTX 275 Superclocked Dual-DVI 1792MB
Moderkort: MSI 790FX-GD70
CPU Kylare: Noctua NH-U12P
Lagring: Samsung EcoGreen F2 HD154UI 32MB 1.5TB
OS Disk: Western Digital VelociRaptor WD1500HLFS 16MB 150GB
Optisk Enhet: Samsung SH-S223F

Här med; http://www.prisjakt.nu/minsida.php?a=Azorid&k=692455

Tack på förhand.

Visa signatur

Ninjas can't catch you if you're on FIRE!

Permalänk
Medlem

Fundera på mer minne, minnet är choken när du kommer till renderingen/skulptering(zbrush,mudbox). Sen har jag alltid gillat Intel mer än AMD, men det är smaksak, i7 920 prollarna verkar mumma (2500:-).

Köp aldrig ATI om du kör Maya. Har bara haft strul med mitt HD4870x2.

Annars verkar det göttigt!

Visa signatur

MVH Henrik

Permalänk
Medlem

Ändra minnena och ett annat grafikkort så funkar det fint. Du vill väl inte köra på single channel? Om du ska hålla på med 3d så är en i7 bättre alla dagar.