Permalänk
Medlem

Noctua fläkten rör sig inte alls.

Tjena sweclockers!

Inhandlade nyss mitt andra Noctua NF-S12B FLX 120mm som jag skruvade fast och kopplade in till mitt moderkorts sys_fan 2 uttag. När jag satte igång rörde sig inte fläkten, förutom att den ryckte till minimalt ett par ggr innan jag stängde av. Jag kopplade ur fläkten och kopplade in den direkt till nätaggregatet, vilket fick den att gå igång. Tyvärr körs den då på max, och ger ifrån sig en alldeles för hög ljudnivå.

Jag testade sedan att koppla ur min första Noctua NF-S12B FLX 120mm fläkt från sys_fan 1 uttaget för att se om den fungerade på sys_fan 2 uttaget, vilket den inte gjorde. Den ryckte till ett par enstaka ggr, precis som min nyligen inköpta Noctua. Jag testade att koppla in min nya Noctua till sys_fan 1 uttaget, varpå den fungerade. Problemet sitter alltså i inkopplingen till sys_fan 2 uttaget. Det är ett 4-pin hål, men verkar vara utformat så att man kan koppla in en 3-pin foolproof kontakt utan problem.

Frågan är då varför varken min nya fläkt eller min gamla vill gå igång när de kopplats in till sys_fan 2 uttaget?

Tack på förhand / seriegubben : )

EDIT: Om det är nödvändigt att veta så är här en lista över vilka komponenter min dator består av:

processorfläkt: Nexus LXM-8200
Grafikkortsfläkt: Zalman VF1000 LED
DVD: Optiarc AD-7200S DVD±RW Svart SATA, OEM
Chassi: Antec Sonata III 500 Silent ATX 500W
Moderkort: Gigabyte GA-EP45-DS3 P45 s775
Grafikkort: Gigabyte Radeon HD4850 512MB PCIe 2.0
RAM: 4GB (2x2GB) DDR2 PC6400 Corsair XMS2
Hårddisk: 640GB Western Digital Caviar SE SATA II
Processor: Intel Core 2 Duo E8400 3.0GHz 1333MHz

Permalänk
Medlem

Hah, gjorde precis en tråd om samma grej typ.
Testa med att ha den inkopplad i både nätagget (för att den ska funka) och samtidigt i sys_fan2 (för att styra rpm).

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Lecont
Hah, gjorde precis en tråd om samma grej typ.
Testa med att ha den inkopplad i både nätagget (för att den ska funka) och samtidigt i sys_fan2 (för att styra rpm).

Testade aldrig att snurra på fläkten med fingret, men kanske är det samma typ av problem vi båda har då ; )

Iaf, hur gör man för att koppla in fläkten i både nätaggregatet och sys_fan 2 uttaget?

Permalänk
Medlem

Re: Noctua fläkten rör sig inte alls.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av seriegubben

Det är ett 4-pin hål, men verkar vara utformat så att man kan koppla in en 3-pin foolproof kontakt utan problem.

dom med 4 pin är väl till CPU om jag inte minns fel?

gå in i bios och höj upp hastigheten lite och se fall den snurrar igång då?
sätt den i en annan 3 pin på moderkortet? har väl fler än 2 st.

Visa signatur

Jag har en SpElDaTa

Permalänk
Medlem

Har du aktiverat Smart Fan Control i bios?
För den aktiverar inte bara cpu fläkten.
Nu har jag ett äldre kort än dig men när jag har det aktiverat så dras även sysfan med men inte Pwr fan.
Att den inte startar beror nog på att den får för lite ström från kortet för fläkten behöver mer startström än vad kortet ger

Visa signatur

Dator 1: Intel Core 2 Duo E8500@4.3Ghz | Gigabyte GA 965P DS3 | Corsair 520w |Corsair TWIN2X CL5 PC6400 DDR2, 2048MB |Noctua U9F| Powercolour X1950Pro Extreme Edition 256mb|Sony 46x3500|

Dator 2: Intel Pentium Dual Core E5200@3.1Ghz|MSI P6NGM-FD|Crucial DDR2 PC5300 2048MB|

Permalänk

flytta på kontakten åt sidan och så ska det funka!(alltså flytta den en pinne)

Visa signatur

Balle

Permalänk
Medlem

Disclose: tyvärr finns det inget mer 3-pin uttag på moderkortet som jag kan koppla fläkten till. Att gå in i BIOS och höja hastigheten vet jag ärligt talat inte hur man gör, men det verkar hursomhelst som om sys_fan 2 uttaget inte fungerar som det skall.

sewe: visst har jag Smart Fan Control akitverad. Att den inte startar kan nog mycket väl bero på strömbrist. Det låter ju iaf som en vettig förklaring, men tyvärr råder inte den vetskapen bot på problemet ; )

TekGubben: tyvärr är det omöjligt, då kontakten till fläkten är foolproof, och tillåter inget annat än de 3 pins som den uppenbarligen är menad att kopplas till.

Jag skrev lite om det här i Leconts tråd, då vi har identiska problem. Tack för svaren allihopa : )

Permalänk
Tangentbordskonnässör

Fungerar andra fläktar än noctua fläktarna i det uttaget då?

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av seriegubben
sewe: visst har jag Smart Fan Control akitverad.

Är ganska säker på att sys fan 2 är reglerad av smartfan så om du stänger av den så går fläkten igång

Edit:Nu har jag kollat manualen till ditt kort och skillnaden mellan sys1 och 2 är att sys 2 är 4pins uttag och 1:an 3 pinnar.
Som jag tidigare skrev så har sys2 Speed Control

SYS_FAN2:
1 GND
2 Speed Control
3 Sense
4 +5V

SYS_FAN1/PWR_FAN:
1 GND
2 +12V
3 Sense

Visa signatur

Dator 1: Intel Core 2 Duo E8500@4.3Ghz | Gigabyte GA 965P DS3 | Corsair 520w |Corsair TWIN2X CL5 PC6400 DDR2, 2048MB |Noctua U9F| Powercolour X1950Pro Extreme Edition 256mb|Sony 46x3500|

Dator 2: Intel Pentium Dual Core E5200@3.1Ghz|MSI P6NGM-FD|Crucial DDR2 PC5300 2048MB|

Permalänk
Medlem

Tack för att du t.om. tog dig tiden att kolla manualen till mitt moderkort sewe : )

Jag har dock fixat problemet med att skaffa mig en adapterkabel och koppla in fläkten direkt i nätaggregatet.

Tack för alla svar! : )