Bärbar eller Stationär, pris på blocket?

Permalänk
Medlem

Bärbar eller Stationär, pris på blocket?

Hej!

För det första har jag tänkt sälja min stationära dator och endast sitta på min bärbara, sparar plats, pengar. Men det är mycket skönare med en stationär och den är snabbare och bättre än min bärbara, Amilo Xi2428, så är lite osäker. Vad tycker ni, ska jag sälja bärbara eller stationära? Hur mycket kan jag sälja min stationära för isf?

ASUS M2N-X Motherboard
AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 4200+, 2210 MHz
ATI Radeon HD 2600 PRO 512 MB PCI-Express
Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio
SONY DVD RW DW-Q28A
2048 DDR2 Minne Corsair 533 MHz
160 GB Hårddisk
Benq G2010WAP LCD Monitor 20,1 tum

Jag spelar ingenting alls nu eller så och har inget behov av det. Om jag blir desperat i framtiden får jag köpa en spelconsol.

Tack på förhand!

Visa signatur

/DeluXee

Permalänk
Medlem

Tycker du ska sälja bärbara och behålla stationära. Sj så köpte jag en bärbar och ångrade det totalt. Hadde tänk sälja den till brorsan för 2500:- men jag behöll den. Tänkte man kan ju ta med den ner tex som man inte kan med en stationär. Alltså sitter uppe på vindan med bärbara och stationära just nu. Så det är helt enkelt vad du vill. Vill man kunna ta med bärbara vars man vill så är det helt ok. Men min röst blir ändå till stationär.

Permalänk
Medlem

Okej. Tack för tipset. Jag köpte den bärbara för en Thailandresa tidigare i år, men är ju inte i så mycket behov av den just nu. Kanske blir smidigare sen om jag flyttar till en studentbostad nästa år. Så är tveksam Avvaktar tills jag verkligen är övertygad om vad som är bäst.. Måste ju höra mig omkring.

Visa signatur

/DeluXee