Permalänk
Medlem

Tips på ljudlös kylning?

Hej!
Hade tänkt att ge mig på och dämpa ljudnivån på min dator så mycket som möjligt men är osäker på vad jag bör ha för komponenter.
Har ett hemma bygge i en Antec Three Hundred med följande komponenter:

  • Corsair Powersupply 550W

  • AMD Phenom II x4 945 3,0GHz, AM3 m. orginalfläkt

  • Gigabyte GA-MA770T-UD3P, Socket-AM3 AMD 770+SB710

  • Crucial DDR3 1066MHz 4GB

  • PowerColor Radeon HD 4890 1GB GDDR5 PCI-Express 2.0

Jag är som sagt novis vad det gäller kylning men efter lite läsning kan jag tänka mig att följande nätagg och fläktar skulle kunna lösa problemet.

Är jag helt ute och cyklar? Någon som har några tips eller kommentarer och kan peka mig i rätt riktning?
Tack!

Permalänk
Medlem

Har inget mer att säga än att jag tycker att de saker du valt antagligen kommer att fungera bra.

Visa signatur

11600K@5.1 GHz + 32GB Corsair Vengeance RGB PRO 3200@3400 MHz + MSI RTX 2080 Super Gaming X Trio +
WDC Blue SN550 1TB + Black OEM SN730 500GB + Kingston A1000 480GB + A2000 500GB + NV2 1TB + 2TB R10 + RGB most of THE THINGS! + Corsair 4000D Airflow + 2*ZyXEL NSA326 2*3TB @ R1 + Netgear RN2100 4*3TB @ R10 + RN204 4*4TB @ R5 + Synology DS216j 2*4TB @ SHR R1 + DS418 4*8TB @ SHR R6 men just nu handikappad till en jävla Dell Latitude 7420 :'(

Permalänk
Medlem

Skippa det passiva nätagget andra saker i datorn kommer föra långt mer oväsen och du påverkar värmen i lådan negativt.

Behåll ditt nätagg för nu, fixa CPU-kylning, t ex Ultra-120 som du valt + Gentle Typhoon/Nexus eller någon annan prisvärd fläkt vore hyggligt nog, se bara till att styra ner dem i lämpliga RPM (under 800) dem annars kommer de föra en del väsen likväl.

Standardfläktarna i chassit för en del väsen likaså även på low, Scythe Slip Stream/Nexus är prisvärda kandidater. Om du ska ha flera fläktar i chassit rekommenderar jag än lägre RPM på dem då de annars tillsammans kommer föra en del väsen även om de som ensamma fläktar är tysta.

Även hårddiskarna är en stor källa för oljud, att hänga upp dem är bland det bästa man kan göra förutom sätta dem i avkopplade dämplådor. Ovanpå allt är 300 inte direkt det bästa chassit för en tyst dator, men ett passivt nätagg för 1800Kr i din dator är pengar i sjön. Skaffa nytt nätagg när det är nätagget som för mest väsen av sig, och i det fallet ett tyst fläktkylt agg.

Sist men inte minst har du ditt HD4890 som är ett stor bov i ljuddramat, prova fixa lite fläktprofiler med t ex Rivatuner så kortet håller sig lite tystare, alternativt byt kylning på åbäket.

Visa signatur

The cookie goes *crumble*.

Permalänk

Jag tycker du ska köpa accelero har själv beställt ett accelero s1 rev2, och ska modda dit två långsamma 120mm fläktar, kommer inte höra det och det kommer kyla bättre än referenskylaren på mitt 9800gtx+ dk...

Visa signatur

Go hard or go home!

Permalänk

Det måste ju finnas bättre alternativ som är ljudlösa än ett agg på 450w och kostar 1800:O

Visa signatur

Intel i5 @ 2,66Ghz | Noctua NH-D14 | 4gb corsair 1600mhz | Asus P7P55D-E PRO | Antec p182 | Corsair 550w |Asus 6950 2gb upplåsta shaders, ASUS 5770 V2|Samsung SpinPoint F3 1 TB |Benq BL2400PT | LG 42PQ6500 | Steelseries Siberia v1 |Asus Xonar DX |Creative EP-630 | AKG K601 | Dynavoice F-6 EX 5.0 |Canton Reference 9.2 DC | Atacama Nexus 6| Onkyo 607

Permalänk
Medlem

Noctua NF-S är inge bra på kylare då den är optimerad för låg ljudnivå vid lågt motstånd. Att trycka luft genom en TREU är för "jobbigt" för att den ska prestera bra. Schyte GT är antagligen bland de bästa alternativen, ovanligt behagligt ljud, annars är Nexus alltid ett hett alternativ.

Schyte Ninja är fin om du prioriterar ljudnivå öve kylning, den har glest mellan flänsarna och klarar sig därför bra med tysta fläktar, annars är Prolima Megahalems och klasiska TRUE heta kandidater om man vill ha både tyst och kallt.

SPCR är alltid en bra källa om man letar tysta prylar, deras rekommenderade CPU kylare finns på http://www.silentpcreview.com/article30-page1.html men är man intresserad finns det rätt många timmars läsning

Visa signatur

"Jag har inte gått 5 år på Chalmers, men till och med jag vet att det är en dum idé att blanda vatten och elektronik"
Min Fru

Permalänk
Medlem

Tack för alla tips!

Planen just nu är nog en Ultra-120 extreme + Schyte GT 1150 samt att byta ut chassifläktarna mot Schyte Slip Stream och se hur mycket effekt det har på kylning och ljudnivå. Detta plus fläktprofiler till grafikkortet så får jag se om det krävs något mer sen..

Är det någon som har koll på om backplate för AM2 ingår i modellerna som säljs hos t.ex. Indomo?

Lite fundersam på om Ultra-120 extreme får plats men jag tror det borde gå. Någon som provat med något liknande moderkort?

Permalänk
Medlem

ett riktigt kraftigt agg anstränger sig mindre för att leverera och därför blir det inte varmt med lägre fläkthastighet och ljud i slutändan... dra til med ett 1000 w så hör du det aldrig !

Permalänk
Medlem

Liten uppdatering i ämnet.

Valet föll till slut på Thermalright TRUE Black + Schyte Gentle Typhoon 1150 för CPU samt Schyte Slip Stream 500 (x2) och 800 för chassit. Allt beställt från Indomo.

Blev en TRUE då denna, till skillnad från Ultra-120 extreme, skulle innehålla backplate för AM2+. Detta visade sig felaktigt när grejerna dök ner i brevlådan men Indomos lysande support löste detta kvickt och skickade en backplate.

Kylflänsen fick plats i chassiet utan problem på höjden men det var precis att backplaten fick plats under moderkortet.

Som väntat blev burken långt ifrån knäpptyst (misstänker att jag skulle behöva byta mer eller mindre allt i den för det) men numera är det ett inte allt för störande sus istället för ett irriterande brummande.

Tack för alla tips!