Tjena, jag har fått en stationär burk av en vän som flyttade till en annan stad, än så länge har jag alltså lagt ner 0:- i systemet. Specs är som följer:
Moderkort: Abit AV8 (Socket 939, AGP)
Processor: AMD Athlon 64 +3500
Minne: 1 Gb DDR2
Grafikkort: GeForce3
Det hela sitter i ett Antec SX1030-torn, med en SATA-disk, några vanliga diskar, optisk enhet, floppy och PSU. Vad jag vill göra är att uppgradera den för runt 2000:- och få så mycket prestanda som möjligt för pengarna. Min tanke är att jag kan köpa en AMD Athlon X2 processor av något slag på tradera eller dylikt och sedan sätta in ett Radeon HD 3650, överklocka och skaffa mer minne någon annan gång.
Alternativet vore att skaffa detta uppgraderingspaket: http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=325623. Men då vet jag inte vilket grafikkort jag bör skaffa, och misstänker att hela affären blir något dyrare. Tips på passande grafikkort till detta uppgraderingspaket uppskattas varmt.
Vad tror ni sweclockers? Vad är mest prisvärt, att hotta upp datorn så gott det går med nuvarande moderkort, eller ta steget fullt ut och skaffa nytt moderkort?