Permalänk

i5/i7 mATX ROG - hjälp

Hej,

Ska inhandla ett nytt system, som mestadels ska användas till att spela Aion: Tower of Eternity på. Ser att ROG-korten för 1156 är uppe på Inet.se, så det får bli ett sånt.

Behöver nästan ingen HDD, fast såg att ROG-korten har nån funktion som de kallar 'Speeding HDD', är det nån form av RAID0 konfiguration som görs?

Ang. HDD valet, vill egentligen ha en Intel SSD, men köper en sådan lite senare.

Här är systemen det står emellan

i5 750

i7 860

Frågan är dock, efter att har läst testet Sweclockers gjorde på i5/i7, och med tanke på vad jag ska använda datorn till, kommer jag ens ha nytta av HT?

Vilken ska jag köpa?

Permalänk
Medlem

http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=484616
Tänkte bara tipsa på det kortet.
Vet inte precis hur det presterar mot det sparkle som du valde nån annan kanske har läst test eller så och vet?
Men är ju trots allt ca 600 kr billigare.
Värt 600kr mer om det bara skiljer nån fps?

Permalänk

Riktigt billigt det där! Tack för tipset! Hört att XFX har hemska fläktar bara..

Kom ganska snabbt på att i7 860 inte är något för mig, case closed!

Permalänk
Medlem

Har läst att Radeons kort ska låta och bli varmare än Nvidias.
Sen vet jag inte heller hur mycket det kortet igentligen låter har tyvärr inte något sånt kort själv har ett Gigabyte 260.
Men det är nog säkert någon som har ett sånt kort här och som kan säga hur mycket det igentligen låter.
Du kan säkert hitta några tester på nätet om hur mycket det låter jämfört med andra.
Men själv tror jag inte att kortet ska låta så mycket fast det beror också på person till person hur ljudkänslig man är osv.