Håller med ovanstående, bättre att satsa på bra fläktar än vibrationsdämpning. Jag har själv bytt ut mina Tricool-fläktar mot ett par Noctua NF-P12 som jag kör med "Ultra low noise"-adaptrar, har till och med bättre temp då (med dem på 800 rpm) jämfört med Tricool på "low" (870 rpm) som lät betydligt mer. Tricool på "low" gick dock bra att återanvända i fronten eftersom luckan dämpar bort det mesta av det direkta ljudet från fläkten.
Jag skulle dock rekommendera att såga bort det inre (totalt onödiga) "fläktgallret" som har samma form som stagen på en tricool innan du monterar en ny fläkt i toppen. Med tricool gjorde det ingen skada eftersom det satt lika som stagen på den, men med noctuan som har sina stag i en annan vinkel får jag en tonal frekvenskomponent från när fläktbladen passerar plåtstagen (som inte fyller någon funktion annat än estetiskt).
Är det förresten någon som har något tips på hur man plockar bort dem utan att behöva såga och därmed behöver tömma chassit först? går det att komma åt med någon form av tång/plåtsax?
Chassit är i sig väldigt vibrationsdämpat, med stumma sidor (dämpande lager), vibrationsdämpade hårddiskplatser och vibrationsdämpade fötter. Dessutom får du med en massa buntband så det är också onödigt i kitet.
De enda vibrationerna jag har problem med är i toppen på lådan, där fläkten sitter monterad stumt mot taket pga att infästningen inte tillåter vibrationsdämpad montering utan modifikation av
Ljuddämpningsmattor är säkert aldrig fel, men min uppfattning är att den största delen av det störande ljudet kommer ut genom fläktöppningarna, särskilt toppfläkten när chassit står på golvet. Till viss del kommer de säkert att öka temperaturen, i alla fall i processorn om du monterar ljuddämpning på baksidan bakom moderkortet eftersom det tyvärr är så att bra ljuddämpande material även är bra termiskt isolerande material.
Om de ökar temperaturen i själva chassit vågar jag inte svara på, där är nog luftflödet av större betydelse, men sänker temperaturen gör de nog inte
Vill du ha en bra låda som är balanserad mellan ljudnivå, kylning, utrymme, byggkvalitet, praktiska funktioner och pris så tror jag att du har mycket svårt att hitta någon bättre låda än P183/P193.
Ska du ha flera diskar håller jag med om att CP-850 kan vara ett bra val, då får du mycket bra luftflöde i den nedre kanalens riktning utan att montera någon extra fläkt (som ger ljud framåt) i den främre fläktplatsen. För 1-2 diskar tror jag dock att ett vanligt nätagg med 120 mm fläkt i toppen/botten duger alldeles utmärkt. Jag kör själv med ett Corsair med 120 mm fläkt och det kyler min just nu enda disk ner till max 10-15 grader över rumstemperatur.
Ditt Corsair 550W borde därför räcka om du inte ska köra väldigt tunga grafikkort eller många diskar. Om kylning av diskar är den enda motiveringen till ett CP-850 så är det nog bättre att sätta en långsam fläkt längst fram i bottenkanalen.