Alla kunniga titta hit :) - dator för omkring 7k - 8.5k

Permalänk
Avstängd

Alla kunniga titta hit :) - dator för omkring 7k - 8.5k

Nu är det dags igen att upgradera min 10 års dator (:O) och min budget är omkring 7000-8500kr.

Jag har lagt ihop ett AMD paket och en intel i5 paket, båda är utan grafiikkrot då jag är osäker om jag ska vänta på de kommande 5xxx korten, eller köra på t.ex. 2st 260, eller 2st 4890, jag är inte säker.

Jag fick höra att ett amd system med phenom 2 x4 955 var bäst för spel. Jag tycker att det låter rimligt för mig då jag kommer att spela mycket, jag kommer inte att jobba någonting med det, det vill säga photoshop, video redigering osv.

Detta AMD system jag lade ihop kostar mindre än i5 systemet, och jag sparar pengar, det väl bättre/lika prestanda med båda paketen?

Om jag t.ex. tar AMD systemet, sparar jag 500-1000kr, och med de pengarna kan jag köpa högtalare/ljudsystem.

Alltså moderkortet i AMD paketet, klarar den t.ex. 2st 4890 i crossfire?

Permalänk

Kortet ska klara 2st 4890, dock har det bara 1pci-e 16x port och en 8x så om du i framtiden vågar dig på kraftigare kort i CF konfiguration finns det en risk att det flaskar.

Permalänk

Med en skillnad på endast 400,- kör du givetvis på i5 systemet.

Angående SLI/CF flask pga 1x16 och 1x8 PCIe så spelar det så gott som ingen roll med dagens grafikkort och jag tvivlar på att det kommer spela större roll med morgondagens heller (DX11) då man måste se på mer än just minnesskyfflingen på korten.

Ahh, såg just att du valde UD3 kortet från Gigabyte - detta ger endast (om jag minns rätt) 1x16 och 1x4 PCIe vilket givetvis kommer ställa till det vid SLI/CF, så om du har planer på att uppgradera med ett extra kort i den överskådliga framtiden bör du välja UD4 kortet istället, vilket betyder att skillnaden mellan Intel / AMD blir lite större - i5 är fortfarande att rekommendera dock.

Visa signatur

[Geek, Dad, Programmer, RC enthusiast, Technology evangelist]

Permalänk
Avstängd

Hur bra är 2st 4890 i crossfire? tar den en Radeon 5850?