Tyst, lättskött arbetsdator < 4k

Permalänk
Medlem

Tyst, lättskött arbetsdator < 4k

Tänkte byta ut min gamla dator som idag består av: AMD XP 3700+, 2GB DDR1, Geforce 6200LE i ett Antec Sonata chassi.

Ovanstående fungerar egentligen ganska bra för mina behov men det vore trevligt om desktop:en blev lite rappare, särskilt firefox känns lite seg. Hoppas på att få lite bättre prestanda när jag kompilerar och ser fram emot att ha fler än en kärna. Spelar inga tunga spel. OS FreeBSD med Xorg

Här är mitt förslag:

Lian Li Lancool PC-K56 575 kr
FSP 400W 120mm Bulk 309 kr
500GB Samsung Spinpoint F3 HD502HJ 489 kr
AMD Athlon2 X2 245 2,9Ghz, AM3 643 kr
PowerColor Radeon HD4350 512MB HDMI 315 kr
Gigabyte GA-MA770-UD3 700 kr (AMD770 SB700)
4GB (2x2GB) DDR2 PC6400 Corsair XMS2 702 kr

Totalt: 3733:-

Fungerar delarna bra ihop? Förslag på alternativ tas tacksamt emot. Har själv funderat på att skippa grafikkortet och använda AMD780G-chipset eller liknande. Processorn kanske är i klenaste laget, har även tittat på X2 550 och X3 720. Det låga TDP-värdet på X2 245 tilltalar mig så jag tänkte att den kan nog duga tills vidare och kanske ersättas med något snabbare om något år.

Har sett många skriva att nätagget behöver lite längre kablar när det är placerat i botten på lådan, någon som testat denna kombination?

Permalänk
Permalänk
Medlem

Tack för svaret.

Barracuda-disken ser ju aningen snabbare ut men blir tveksam när jag läser recensionerna på dustin, http://www.dustinhome.se/pd_5010208807.aspx, verkar finnas en del måndagsexemplar i omlopp.

Grafikkortet tänkte jag uppgradera senare vid behov. Vill helst ha utan fläkt.

Moderkortet du länkade till har allt jag behöver, men jag har varit lite skeptisk mot nvidia chipset. Ska läsa på lite bättre om hur bra dessa kort funkar i FreeBSD. Om det från ditt förslag verkar OK så tar jag nog det och köper det lite dyrare chassit du föreslog för "vinsten".