Köpa ny eller uppgradera gammla, redigerins dator.

Permalänk
Medlem

Köpa ny eller uppgradera gammla, redigerins dator.

Hejsan,

är så att jag har börjat tröttna på att dator känns ganska så seg när jag jobbar i photoshop med stora och många bildfiler och börjar fundera på vad man kan göra åt saken. Frågan är bara om jag ska köpa ett helt nytt system eller uppgradera det gamla, har alltid tyckt det är dumt att uppgradera ett gammalt system då det alltid är något som flaskhalsar ordentligt av dom gamla delarna.

Nuvarande setup:

INTEL CORE 2 QUAD Q6600 2.4GHZ
ASUS P5K PREMIUM/WIFI-AP P35
CORSAIR 2GB DDR2 XMS2 DHX PC6400 800MHZ, sammanlagt 4gb ram
ASUS GEFORCE 8600GT 256MB DDR3
CORSAIR HX 520W
Win XP HOME

Tänkte att jag ska köpa nya minnen så jag får 8gb och sedan när win7 kommer köpa en 64bit så jag får ut alla 8gb. Sen en ny kylare så kan jag klocka prollen lite grann.

Alternativt är att köpa ett helt nytt system, men allra helst inhandla en mac, men problemet är då att jag måste betala för att få mina program konverterade till mac licenser från pc. Budget för ett nytt system är ca 10k.

Så, någon som har något tips på hur jag borde göra? Dator kommer ENDAST användas som foto/video redigerings dator, inget spelande.

//n1ck0

Visa signatur

Tofu bud