Permalänk
Medlem

Hjälp nybörjare att klocka AMD

Jag har läst den klistrade överklockningsguiden och läst Överklocka Phenom2 artikeln.
Även fast jag läst och förstått det mesta så har jag inte kommit någonvart.
Om vi tar överklockningsguiden.. Där står det "Börja med att höja din VCore med 0.05V och höj sedan din FSB med 10-20 MHz." VCoren kan jag inte höja 0.05v utan minst 0.025v och FSB'n går heller inte höja med 10-20mhz; jag kan bara höja i 200mhz per steg.
Överklocka PH2 artikeln verkar vara gjord för sådana som har överklockat tidigare och den beskriver inte speciellt så bra så den ger mig ingen hjälp heller.
Något annat som inte alls nämns i guiden är om man kan ha på CoolnQuiet funktionen eller om man ska disabla den? Ytterligare en grej... ska man ha allt annat som man inte rör på auto i BIOS?

Att höja fsb'n 200mhz per steg verkar ju lite mycket. Därför hade det varit fint med lite hjälp om vad jag ska börja med att höja i mitt fall.

Hårdvaran är: Gigabyte-MA-790fxt-UD5P, AMD PH2 955BE(3,2ghz), Noctua U12P(kylare)

Permalänk
Vila i frid

Sätt dig in i de olika begreppen och termerna, låt det "dra" och "sjunka in" ett par dagar. Du som har en BE behöver inte tänka på så mycket annat än vcore och multiplier. Ändrar du multipliern ett steg blir det en ökning av cpu-hastigeten med 200 MHz. Höjer du FSB från 200 till 201 ökar du klockningen från 200 x multiplier till 201 x multplier.

Permalänk
Medlem

vCore går att ändra med mindre än 0.25V, annars är du o rör på fel reglage.

0.25v är ENORMT mycket i dessa sammanhang..

Visa signatur

Luftkyld AMD Phenom II X2 550BE @ 3.7ghz (Alla kärnor upplåsta!),2x2gb Corsair XMS2 ram, GTX460 1gb SLI!, iPhone 3GS 16gb Jailbroken med BlackRa1n!

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Tommie_l
vCore går att ändra med mindre än 0.25V, annars är du o rör på fel reglage.

0.25v är ENORMT mycket i dessa sammanhang..

Där jag kunde ändra minst 0.025 heter CPU Voltage control på mitt moderkort, här är en bild http://data.fuskbugg.se/skalman01/biosmem2.JPG . Vilken är det annars?

Edit: Menade förståss 0.25 men det är det lägsta jag kan höja/sänka

Permalänk
Medlem

men om du kollar så om du höjer med 0.025v 2 gånger så blir det en ökning med 0.05 som du sa att det stog i guiden

Visa signatur

Intel Core i7 12700K, 64GB RAM, 2TB SSD, RTX3080

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av adsa
men om du kollar så om du höjer med 0.025v 2 gånger så blir det en ökning med 0.05 som du sa att det stog i guiden

Det har du ju rätt i :]... Matte har aldrig varit min starka sida
Glömde räkna om på det efter den första felläsningen

Permalänk
Medlem

Nu när jag ska höja fsb kan jag bara höja den mellan 200-500 mhz. Det går inte höja bara 10-20; eller är jag inne på fel ställe igen?
Bilder:
http://data.fuskbugg.se/skalman01/bbbiou2.JPG
http://data.fuskbugg.se/skalman01/bbbiou1.JPG

Permalänk
Medlem

exroz, varför ska du pilla på referensklocken?

Du har ju upplåst multipel på processorn! Och höja spänningen behöver du inte göra först. Det gör du endast vid behov.

Kom ihåg att klocka bara en sak i taget så du vet vad det är som ger fel. Kom också ihåg att stabilitetstesta datorn innan du klockar så du vet att den är stabil innan du börjar (underlättar lite).

Edit:

Tänkte bara säga att det svåra är inte direkt att klocka utan att stabilitetstesta klocken efteråt (om du vill köra med en 24/7-klock alltså). Det är sannerligen inte lätt! Speciellt om du börjar pilla med minnestimings.

Visa signatur

AMD Ryzen 5 3600 | 4x8GiB 18-20-16-36-52-2T DDR4-3400 | MSI B450-A Pro Max AGESA 1.2.0.7 | Sapphire RX 480 Nitro+ OC 8GiB | Crucial MX500 500GB | WD10EADS 1TB | WD10EAVS 1TB | Samsung 850 EVO 500GB | Scythe Kamariki 4 450W

Permalänk
Medlem

pilla inte fsb'n!

leta upp något som heter cpu mutiplier och höj den med ett steg i taget, sen kör du prime 95/orthos/occt eller IBT en timme, när datorn failar höjer du vcore 0.025v och provar igen, sen fortsätter du så tills du är nöjd med klocken och då låter du stabilitetsprogrammet rulla minst 6-8 timmar.

Reserverar mig för kass styckesindelning osv, ska lägga mig nu.

Permalänk
Medlem

Fick upp den i 3600mhz utan att höja volten. Försöker med 0.050 +3700mhz nu kommer med update

Update: 3700 gick utan problem med 1.4v och höll ca 55c vid OCCT stresstest. När jag höjde till 3800mhz ville den däremot inte alls testade med max 1.45v men tydligen inte då heller :/

Varför blir den så varm? Har sett bilder som haft den uppe i 3.8ghz i 40c

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av exroz
Nu när jag ska höja fsb kan jag bara höja den mellan 200-500 mhz. Det går inte höja bara 10-20; eller är jag inne på fel ställe igen?
Bilder:
http://data.fuskbugg.se/skalman01/bbbiou2.JPG
http://data.fuskbugg.se/skalman01/bbbiou1.JPG

Det står min 200, max 500. Bara att skriva in så mycket du vill höja med. Vill du höja med 10mhz? Skriv 210..