Uppgraderingstips för Q6600, P35-DS4, 4gig ram och bränt grafikkort

Permalänk
Medlem

Uppgraderingstips för Q6600, P35-DS4, 4gig ram och bränt grafikkort

Mitt 8800 Ultra brändes för ett par månader sedan och jag står nu i taget att beställa ett ersättningskort. Samtidigt tänkte jag också se efter om det finns några prisvärda uppgraderingsalternativ till resterande komponenter i datorn.

Jag är inte intresserad av ett prestandamonster nuförtiden, vad jag letar efter är prisvärda alternativ som gör en faktiskt prestandaskillnad i spel. Jag spelar på en 22´skärm i 1680x1050.

Lägger min övre prisgräns för hela kalaset på 5000kr, billigare alternativ välkomnas. Har ingen egentlig tidsram så finns det några intressanta släpp eller prissänkningar inom en månad eller två så är det inga problem. Jag är inte intresserad av klockning.

Datorn som den är just nu:

Mobo - Gigabyte P35-DS4
CPU - Q6600
GPU - 8800 Ultra (bränt)
PSU - Corsair 700W
Minnen - 4x1ggb DDR2
Chassi - p182 Antec
OS - Vista 32bit (kommer nog byta till Win7 64bit)

Tackar i förhand!

Permalänk
Medlem

Med dom delarna och budget, verkar det bästa vara ett nytt grafikkort endast tex ett ATI 5870, blir en slant över till en hårddisk också eller 2 eller varför inte en bra CPU kylare + överklocka till 3.2GHz är ju nästan hädelse att inte göra det när det är så lätt och ger en hel del i prestanda, som du ville ha.

Alternativt ett ATI 5850 + Q9550 CPU

Alternativet är egentligen att byta det mesta till ett i5/i7 system och det + grafikkort kommer gå lös på långt mer än 5000

Visa signatur

Acer Predator Helios 300

Permalänk
Medlem

GTX 260, GTX 275, HD4870, HD4890. Med kraftigare kort kommer förmodligen din processor (utan överklockning) att flaska.

Det bästa och billigaste uppgradering du kan göra är ju att överklocka processorn till strax över 3 GHz. Vet att du skrev att du inte är intresserad utav överklockning men i ditt fall så är det det bästa du kan göra.

Visa signatur

QX9650, GTX295+GTX285, Asus Rampage Formula, 2x VelociRaptor 150Gb Raid0, Corsair HX1000, CM Stacker ST01, Eizo HD2441W

Permalänk
Medlem

@ ggustavsson - En extern hårddisk har förvisso legat på både min och flickvännens intresselista nu ett tag, bra tips

@ golflars - Ska kolla upp de fyra korten, har du fler lite dyrare kort (säg max upp till 3000kr) så föreslå gärna dom.

Anledningen till att jag inte vill klocka är att det är något jag inte kan men frågan är hur mycket jobb det egentligen är? Har gissningsvis utrustningen för det, kylaren är en 120 Ultra Extreme. Hur lång tid (uppskattningsvis) tar det från att lära sig klocka till att man sitter på en Q6600 i 3 GHz? Krävs det någon "eftervård" eller räcker det sen att man kolla till temperaturen i everest så att den inte går över 60?

Permalänk
Hedersmedlem

din processor kommer inte att flaska om den är överklockad iaf. Det är jag övertygad om. Har själv en q6600@ 3,4ghz vilket ger mer prestanda än AMD Phenom2 X4 955 3,2Ghz för nästan 2000 spänn (enligt hajkonprogrammet 3Dmark vantage iaf).

Så processor och minnen tycker jag verkar högst onödigt att uppgradera. Du skulle kunna lägga pengarna på två GTX260+ och ett moderkort som kan hantera SLI vilket skulle ge en riktigt bra spelburk för lite över 4000:-. Men det är upp till dig. ta en titt på tomshardware.com så kan du själv se hur två av dessa grafikkort presterar mot ett enkelkort, exempelvis HD4890. Tomshardwarejämföresle
Summerat test för din maxupplösning ger 459 poäng för HD4890 och 789 poäng för GTX260 SLI.
Du kan välja att kryssa för de två alternativen och välja jämför längre ned på sidan så får du upp mer precisa skillnader i olika spel. Ganska stor skillnad i fps ;).

Nackdelen med min lösning är väl att det kanske blir för dyrt. En bit under maxbudget såklart, men fortfarande... Kan vara smartare att lägga pengarna på ett grafikkort och en hårddisk, spara resten och uppgradera allt om... ett eller två år.

Visa signatur

🎮 → Node 304 • Ryzen 5 2600 + Nh-D14 • Gainward RTX 2070 • 32GB DDR4 • MSI B450I Gaming Plus AC
🖥️ → Acer Nitro XV273K Pbmiipphzx • 🥽 → VR: Samsung HMD Odyssey+
🎧 → Steelseries arctic 7 2019
🖱️ → Logitech g603 | ⌨️ → Logitech MX Keys
💻 → Lenovo Yoga slim 7 pro 14" Oled

Permalänk
Hedersmedlem

kom själv på att någon säkerligen kommer att vilja strypa mig för att jag föreslår ett köp av ett sockel775-moderkort. Dessutom antog jag att ditt kort bara kunde ta ett grafikkort, vilket inte stämmer. Har själv P35-DS3 vilket bara har plats för ett grafikkort. Ja, då är moderkortsuppgradering också ur bilden. Närmare 3400:- för två st GTX260 då. Fast det kanske är klokare att satsa på ett HD5870? Svårt att få tag i ännu, men det är ingen panik, eller?

Visa signatur

🎮 → Node 304 • Ryzen 5 2600 + Nh-D14 • Gainward RTX 2070 • 32GB DDR4 • MSI B450I Gaming Plus AC
🖥️ → Acer Nitro XV273K Pbmiipphzx • 🥽 → VR: Samsung HMD Odyssey+
🎧 → Steelseries arctic 7 2019
🖱️ → Logitech g603 | ⌨️ → Logitech MX Keys
💻 → Lenovo Yoga slim 7 pro 14" Oled

Permalänk
Medlem

Ingen panik alls, skulle gärna ha det fixat inom en månad eller två dock.

Ska kolla på alla förslagen nu över veckan men rent spontant är jag lite skeptisk till SLI. Tvivlar inte en sekund på att det presterar jäkligt bra men föredrar "tryggheten" i att ha ett kort.

Ska även kolla en del på överklockning, se hur lång tid det tar att sätta sig in i.

Tackar för tipsen, har ni fler så tar jag gärna emot dom också.

Permalänk
Hedersmedlem

Jo, jag tänkte på en sak. Ditt moderkort har kanske inte PCI-e 2.0. Kan själv inte särskilt mycket om detta, så jag ska inte uttala mig och säga osanningar. Men har hört att det kanske inverkar lite på vad man kan få ut av de snabbaste grafikkorten. Kan vara bra om någon flikar in lite extra på hur det egentligen ligger till här.

Angående SLIvalet så är det ju helt upp till dig såklart ;). Säkerligen så att man inte får ut superprestanda i alla olika spel dessutom och så blir det ju varmt om inte annat.

Och överklockningsdelen finns ju klistrad under forum - kylning och överklockning av processorer här.
Tar några timmar att få rätt på det, men det gör ju skillnad i prestanda på en del spel kan man säga. I högsta grad. Vi har ju samma processor och relativt likadana moderkort, skillnaden är att ditt mobo kan ta SLI och har Firewire(eller?), så jag listar några detaljer om min överklockning.

Jag trooor att jag har satt min V-core(spänning till processorn) till 1.375V och har min maxgräns för temperaturer på 70 grader. Gå inte högre än 70. Hellre 60, men min processorkylare är lite klenare än din så du bör inte ha några problem. Har själv nått upp till 3,4ghz som sagt, men det är högst individuellt från processor till processor.

Visa signatur

🎮 → Node 304 • Ryzen 5 2600 + Nh-D14 • Gainward RTX 2070 • 32GB DDR4 • MSI B450I Gaming Plus AC
🖥️ → Acer Nitro XV273K Pbmiipphzx • 🥽 → VR: Samsung HMD Odyssey+
🎧 → Steelseries arctic 7 2019
🖱️ → Logitech g603 | ⌨️ → Logitech MX Keys
💻 → Lenovo Yoga slim 7 pro 14" Oled

Permalänk
Medlem

Har ställt ett par mer detaljerade frågor angående 5850/70 i grafikkortsdelen nu och tog då upp det där med PCIe 2.0 som du tänkte på. Ska se hur svaren faller.

Kommer förhoppningsvis i helgen sätta mig ner med lite läsning om överklockning men jag väntar med den faktiska överklockningen tills grafikkortet är inköpt.

Stort tack för tipsen!

Permalänk
Medlem

läs lite i klockningsguiden här på SWE och kolla http://www.tomshardware.com/reviews/dual-quad,1720-15.html

Visa signatur

Amiga 500 + Amiga CD32 + Game & Watch 😊

Permalänk
Medlem

Oklart om det är pcie2 på det moderkortet. Men sli går bort, det är dock Crossfire stöd men jag tror den andra pcie sloten bara stödjer x4.

Men överklocka lite lätt upp 3 - 3.2 ghz, du har ju kylaren till det redan. Inge svårt alls bara läsa på lite.

Ett nytt grafikkort typ 5850. Dom kommer snart i lager.

Sen kan du smaska på en ny SSD till win 7 och det blir som en ny dator.