Permalänk
Medlem

Tips på uppgraderings paket

Hejsan alla svenska klockare, nu är det så att jag har tänkt byta upp mig vad gäller CPU, Moderkort och Minnen. Just nu har jag dual core 2.66ghz, inte säker på vilken men iaf, 8GB ram som inte är så kvicka i svängarna och något budget moderkort. Vad jag är ute efter är ett bra, framtidssäkert uppgraderings paket vad gäller CPU,Mobo och minnen som är bra och skall kosta runt 6500:- max, mindre men bra är också gött.

Själv har jag funderat på antingen I5 750 med MSI moderkort och 4gb ram eller I7 920 med Asus P6T Deluxe V2 och 6gb ram, då det andra valet är ca 2000:- dyrare dock. Ge tips och råd till vad ni anser vara bästa bang-for-the-buck just nu tack

( Har tänkt klocka CPU'n till runt 3.2ghz ständigt, lite mes klock men vill ha stabil långvarig klock så tänk lite på det när ni pekar ut delar )

Denna dator kommer användas för främst spel och filmer osv förresten.

Visa signatur

Dator R9 5900X, 32GB@3.2Ghz, RTX 2080Ti
Bild & Ljud: LG C1 55", MA Silver 5.0, XTZ Sub 12, Yamaha RX-V781
Konsoler: PS5, Nintendo Switch, Xbox One