Permalänk
Medlem

Vattenkyla grafikort

Om jag har dessa grejer vad behöver jag mer för att kunna koppla till vattenkylning till mitt grafikort?

Om jag väljer denna till mitt grafikort http://www.chilledpc.co.uk/shop/product_info.php?cPath=113_39... Måste man köpa till såna som delar sig då eller?

Permalänk
Medlem

Om du menar om du behöver Y kopplingar är svaret nej. Bara att köra
Pump-->Cpu-->Gpu-->Rad

Sen om din radd klarar att kyla både cpu och gpu låter jag vara osagt.
Det verkar vara många som propagerar för att man behöver mer än en 3x120 rad för att kyla cpu och Gpu. Jag har inte WC (Water Cooling damit) just nu. Men kolla i tidigare trådar.

Permalänk
Medlem

Okej tack för svaret då är det bara och köpa ett block till grafikortet och koppla det som du sa. Nån som tycker man behöver en radiator till?

Permalänk
Medlem

Jag tycker att du skall ha en tank, lättare med underhållning och påfyllning samt det minskar luften i systemet( beror på hur du placerar tanken ja)

Visa signatur

Citera om du vill ha svar.

Permalänk
Medlem

Jag har redan en tank och jag har placerat den längst ner i datorn rätt eller ?

Permalänk
Medlem

Går inte värmen från cpun till grafikortet om man kopplar det sådär Pump-->Cpu-->Gpu-->Rad `? Och var ska jag placera tanken just nu står den längst ner i chassit

Permalänk
Medlem

Det spelar ingen roll vilken ordning man kopplar slangarna. Tempen på vattnet svänger inte så fort i alla fall så man skall inte fokusera för mycket på ordningen.

Jag kör själv med en Q6600 och ett 8800GTS både rejäl klockade och har en 120X2 + en gammal kubradiator och där grå gränsen för mig. Vill du ha en ordentlig kapacitet skulle jag säga ett du skulle skaffa dig en 120x2 radiator till i alla fall. Sammanlagt 5x120 alltså. Då har du lite överkapacitet också. Du klarar dig med en trippel men du lär inte få några supertemps precis.

Visa signatur

Is it "for fucks sake" or "for fuck sake"? Its for a work email so it has to sound professional.