Permalänk
Medlem

Vatten paket

Nu är det så att jag är inne på att skaffa vattenkylning och har plockat ihop lite grejer. Min fråga till er är om det behövs nått mer än de som finns i min inköpslista och om det kommer att orka kyla mitt system med pumpen och radiatorn?

Cpu: Athlon x2 2.7ghz BE
Mobo: Msi k9a2 platinum
Ram: corsair ddr2 pc-6400
Gpu: Xfx hd 4770

Permalänk

kolla från england istället, bättre valutakurs i jämförelse

Visa signatur

Simlärare

Permalänk
Medlem

Skulle tro att du hamnar på lite för lågt flöde med så många komponenter i loopen, dessutom ett EK-supreme som är ett mycket restriktivt block, och en så pass klen pump.

Satsa på ett block med mindre flödesmotstånd och en starkare pump, skulle ta ett HK eller möjligtvis EK supreme LT block samt en 18W Laing DDC.

Radiatorytan är lite i underkant, nu har du i och för sig inte jättevarma komponenter så det kan säkert fungera men du lär behöva rätt snabba fläktar för att få bra temperaturer. När det gäller radiatorer är större bättre

Ram blocken är för övrigt rent slöseri med pengar
Och utan att ha någon erfarenhet eller tester på minnesblocken så brukar de dessutom ge högt flödesmotstånd. Med tanke på hur mycket vana du verkar ha av vattenkylning skulle jag även skippa att kyla moderkortet med, det är mest för sysnskull, en fläkt gör i princip samma jobb lika bra.

Visa signatur

"Jag har inte gått 5 år på Chalmers, men till och med jag vet att det är en dum idé att blanda vatten och elektronik"
Min Fru

Permalänk
Medlem

Tack för svar! ska kika runt lite på andra sidor och ta mindre grejer och starkare pump

Permalänk
Medlem

Ska du inte kyla cpu:n?