Problem med ELEN med mina z-5500

Permalänk
Skäggig legend

Problem med ELEN med mina z-5500

Nu är det såhär, när jag använder mina z-5500 i några av mina uttag i mitt rum kan det börja "knastra" och tappa ljud i de olika högtalarna - när jag tänder eller använder något i de andra eluttagen på nedervåningen. Och det är inte fel på högtalarna. Fungerade 100% i 4 månader när jag bodde på annan plats

Det är som om jag får "oren" el till mitt rum. Några förslag? kanske fel att fråga er, men ni kommer ju först på min lista

Visa signatur

Tråden om Skägg!
My cave...
Ryzen 5 3600@4,3Ghz - 16GB CL16 - RTX 3070 - Kingston Fury M.2 2TB
🎧Schiit Hel + DT-770 PRO - NAD C316 - B&W 685 - LG 65" OLED B6
 Watch Series 5 4G - Macbook Pro 13" 2015 - iPhone 11 PRO 256GB 

Permalänk
Medlem

Z-5500 är inte allt för känt för att ha allt för bra transientskydd för detta. Har själv samma problem med mina Jag har dock kopplat strömen via min UPS som jag kör till mina datorer som har detta inbyggt och det har funkat bra sen dess.

Dock behöver du inte en hel UPS för att få bot på detta. Det finns vanliga grenuttag med inbyggda filter för detta.

Visa signatur

"Claiming Java is good because it works on all OS' is like claiming anal sex is good because it works on all genders"

Permalänk
Medlem

https://www.inet.se/datortillbehoer/oeverspaenningskydd/apc-a... en sådan borde hjälpa är också Åskskydd i den, vilket kan vara väldigt bra ifall man är rädd om nätagget!
60 kr frakt ifall du inte beställer något mer så du kommer över 500 och kör fraktfritt via sweclockers rabatt.

https://www.inet.se/datortillbehoer/oeverspaenningskydd/apc-e... den kanske räcker också, finns säkert liknande på elgiganten,onoff,netonnet osv.

Visa signatur

p4 3.4ghz 1290 (3 st ddr) radeon 9800 pro 128mb