Permalänk
Medlem

Canton GLE 490

Jag är på jakt efter ett par nya högtalare och var på ljudkällarn och lyssnade på ett par Canton GLE 490. Tyckte dom lät väldigt rent och fint men det finns ju en jungel av högtalare och har inte riktigt så bra koll. Jag lyssnar framför allt på rock, hårdrock, metal...hade tänkt Canton GLE 490 ihop med en HK 255 receiver eftersom jag vill kunna koppla digitalt ifrån datorn, ha radio, bygga ut med mer högtalare eventuellt, hdmi växlar osv men är dom kanske för stora till ett rum på 18 kvm?

Vad tycker ni andra om Canton GLE 490?

(om nu någon här lyssnat på dom)

Permalänk
Medlem

har Canton RC-L men har tyvärr inte hört på GLE..

det bästa e att åka till någon bra hifibutik(ej expert,onoff etc.. ) med några av dina favorit skivor o be om att få lyssna på lite prylar i din prisklass..

Visa signatur

|| Förstärkare Amplifix || Högtalare Canton RC-L || Cambridge Audio Dacmagic || asrock 330||

http://www.minhembio.com/forum/index.php?s=dd15fd8c8426beaecf...

Permalänk
Medlem

Jag har 409 (mer lr mindre samma högtalare), och lyssnar på allt från Sophie Zelmani till Amon Amarth. Mkt rock och metal blir det, och jag tycker dom funkar kanon till allt. Bra basresurser (beroende på rumsakustik givetvis) och en rätt klar men ändå inte påfrestande diskant. En väldigt kompetent allroundhögtalare.

Jag köpte dock mina från leverantör så jag pynta endast 3500:- (och för det priset hittar du ingen bättre högtalare), nu kostar väl 490orna runt 7papp? Då skulle jag ta en seriös blänkare på XTZ 99.36 som också är en väldigt bra högtalare med grym diskant. 99.36orna har jag endast hört oinspelade och inte helt inställda, men redan då lät dom mkt bra. Dom är dock mer trögdrivna än GLE, som är väldigt lättdrivna.

Visa signatur

5900X | CH8 | 64GB/3600MHz | 6900XT | SN850 | H2O 2*360 Rad | LG CX48 | HE560, Pre Box S2D & Arcam rHead

Permalänk
Medlem

99.36

+1

Visa signatur

Macifierad militant mactivist....
"Why join the navy if you can be a pirate?" - Steve Jobs

Permalänk

säger 99.36 också! lyssnade som ovanstående på dom oinspelade men vart kär direkt! lät så djävulskt fint! och dom e ju rätt vackra att kolla på också

Visa signatur

amd 6000+ x2 4 gig pc6400 4 tib Lagring, asus 790fx osv osv