Dator till spel och lite beräkning < 11,5k

Permalänk
Medlem

Dator till spel och lite beräkning < 11,5k

Hej!

Har bestämt mig för att köpa en ny dator för spel, dock ingen superdupervärsting, och även en del (eller i värsta fall jättemycket) CFD-beräkningar med FLUENT. Jag har plockat ihop följande, men har ett par frågor:

Det jag nu undrar är, först och främst, är det värt att köpa i7860 för att kunna använda sig av HT eller kommer skillnaden mellan i7:an och i5:an vara liten nog att man kan spara några hundralappar? Eller lägga till några hundralappar och sitta med ett i7 920 + Asus P6T SE moderkort?

Sen undrar jag lite om hur datorn kommer att hålla sig framåt i tiden. Jag skulle vilja ha möjligheten att både köpa ett till 5850 och köra CF och även överklocka processorn när jag känner mig kunnig och modig nog Kommer ett nätagg på 650W räcka till det eller borde jag satsa på ett 750 direkt? Och hur är det med medföljande processorkylning? Räcker det om man vill försöka överklocka en del?

Sist men inte minst, angående montering, jag valde det mest med tanke på det extra året på garantin, inte för att jag är så pass lat att jag inte lär mig bygga dator själv

Tacksam för svar!

Mvh
Mikael