Ny dator nu, eller vänta lite? Budget 9000:-

Permalänk

Ny dator nu, eller vänta lite? Budget 9000:-

Massor av liknande trådar här redan, men hittade ingen konfiguration som kändes helt klockren, eller?
Bör man som jag som inte "behöver" datorn förrän tidigast kring jul vänta lite med att beställa? T ex kommer det nya mer prisvärda komponenter inom någon vecka etc? DX11 hör man om, och det känns kanske bäst att redan nu se till att man har ett kort som klarar det, eller? Iaf om man som jag inte räknar med (inte vill...) uppgradera det närmaste året eller två, om inget superrevolutionerande inträffar?

Budget ca: 9000:-

Kan bygga ihop själv, bara ALLA delar som behövs ingår.
Hoppas ha en dator som klarar av nya spel åtminstone drägligt även om något år, mediuminställningar om säg två år mår jag inte dåligt av, huvudsaken är att de funkar att lira utan att tappa upplevelsen.
Win 7 får gärna ingå. Ett nytt OS känns nödvändigt då jag nu kört RC i några månader och vant mig.
Ska ha DVD-brännare.
HD kan räcka med 500 Gb, till att börja med iaf...
Minst 4gb bra ramminnen.
DX11 vore trevligt, såvida det inte kostar mer än det faktiskt smakar?
Intel i5 känns väl lämpligt?
650 w psu känns också lämpligt?

Alla tips och förslag tages emot tacksamt. Står beredd att lämna tillbaka min Hempc som de ville ha ockerpriset 5000:- för, då tyckte jag det var lika bra att köpa nytt, även om det kostar lite extra!

Skriv gärna vilka uppgraderingsmöjligheter som ev finns utan alltför mycket större kostnader, om inte annat för ev. uppgraderingar i framtiden!

Finns det något bra skäl att vänta som sagt, eller är det kanske t o m fyndaläge hos någon datorbutik för tillfället?

Permalänk

Har försökt så gott jag kan på egen hand, men som alltid blir det något för dyrt. Men med er hjälp kanske jag kan "banta" mina inköp lite för att åtminstone komma under 10 000:- strecket?

Här är mina två byggen so far, vilket är bäst och vad kan jag ev ändra för att göra det hela billigare utan att mista alltför mycket prestanda? Saknas något fundamentalt, eller går det att göra en bra fungerande dator av de komponenter jag valt? All input är välkommet!

Förslag ett:
http://www.komplett.se/k/shoplist.aspx?mode=receive&si=745746...

Förslag två:

Som sagt, är jag helt ute och seglar eller är jag på rätt väg tror ni? Ang. grafikkortet, har sett det rekommenderas starkt, men finns det något billigare som kan anses lika prisvärt sett till ok prestanda som också har dx11?

Permalänk
Medlem

Kör ett cougar 700W istället kostar ca 800 på inet.
Minnen på 1600MHz är helt onödigt.

Visa signatur

Citera om du vill ha svar.

Permalänk
Avstängd

Mysig bild, man ser knappt något.

Permalänk
Medlem

Du skulle kunna ta Corsairs 650w agg som INTE är modulärt, och även ett billigare chassi! ( Hatar sånna där "överstylade" chassin) haha Antec three hundred eller Fracals nya som nyss var på recension !=) Och varför du ska ha ett extra ljudkort vet jag inte, ljudet i moderkortet fungerar vel väldans bra.
Då kommer du vel iaf under 10000kr om budget är tight!

Och nu vet ja inte hur gammal du är eller om du går i skola eller så, men råkar du göra det och ha CSN kort så vet du att du kan köpa riktigt billigt från dem. CSN-kortet.se

Visa signatur

Antec Three Hundred | Corsair 650 | Intel Core I7 920 @ 3.00Ghz | Asus P6T | Kinston HyperX 4GB | GTX 275 OC Twin Force | Corsair X32 2.5" SSD | Seagate 500GB | Benq 24" HD
|- Iphone 3GS 16GB VIT -|

Permalänk
Medlem

chassit väger väll typ nästan 20kg skulle valt annat. så fall HAf 932

Visa signatur

I5-750 @ 4,0Ghz | corsair 850w | Corsair 1600mhz Dominator 8GB | samsung 1TB HDD | Crucial m4 SSD 64GB | P7P55 PRO | XFX HD 6970 | Fractal Design R2 Silver window mod | Corsair H50 watercooler
"CPU: AMD Phenom X2 [Överklockad till tre känslor]"
R2:Extended Silence Fenix

Permalänk

Några snabba kommentarer, kul, ska försöka besvara dem.

Om Cougar 700w i princip är lika bra, så var det ett bra förslag. Så 1600MHz är onödigt? Varför, om du skulle förklara för någon som inte är helt hundra insatt skillnaderna mellan olika ram-minnen?

Ser du inte bilden? Syns bra hos mig iaf, men du kanske har en väldigt liten skärm eller? Brukar inte posta bilder på forum, så jag kunde kanske gjort det bättre...

Vad är skillnaden på modulärt och icke modulärt då? Annat chassi kan jag absolut tänka mig, men det väger inte 20 kg iaf som Tyran26 säger... 11kg är det angivet att väga. Extra ljudkort var mest för vad jag minns så är i princip vilket extra ljudkort som helst bättre än de som brukar vara integrerade i moderkortet, men det kanske inte är så längre? CSN var det några år sedan jag hade, så det tåget har gått!

Jämfört med Kompletts möjligheter då? Sämre eller bättre än Inet? Vilka skulle ni säga är mest pålitliga och snabba på att få in bra grejer i lager samt sätta vettiga priser på dem? Om ni bortser från att Inet "sponsrar" Sweclockers med gratis frakt.

Permalänk
Medlem

Cougar 700w är lika bra som corsair 650w, var det så du menade ? Men vad ja vet så är Corsair av högre kvalitet och lite tystare.
1600Mhz är ju självklart man ska köra, "Högre hastig desto bättre är det" kort och gott sagt. Men sen är de lite timings och så men de är overkill.

Moodulärt nättagg är att du sätter i de ström kablar du behöver, det finns "ingångar" på själv agget så får du med lösa kablar! Med ett icke modulärt sitter alla kablar fast och du får lov att lägga dem åt sidan eller gömma dem så gott som går efter som man inte använder allt.
Fractal Design Define R2 är ett chassi som rekommenderas, cleant och väldigt shysst innut i! Väldigt enkelt att dra kablar och så. Extra ljudskort är säkert lite bättre men kan säga att ett vanligt ljudkort på moderkortena räcker ju bra långt.
Inet är ju absolut en riktigt shysst butik, bra priser och super bra service och leverans!

Visa signatur

Antec Three Hundred | Corsair 650 | Intel Core I7 920 @ 3.00Ghz | Asus P6T | Kinston HyperX 4GB | GTX 275 OC Twin Force | Corsair X32 2.5" SSD | Seagate 500GB | Benq 24" HD
|- Iphone 3GS 16GB VIT -|