1 ljudkort till 2-3 förstärkare

Permalänk
Medlem

1 ljudkort till 2-3 förstärkare

Jag har en knepig nöt att knäcka så jag behöver lite hjälp från Er data experter.
Följande problem jag har 3 rum med 3 olika uppsättningar förstärkare och högtalare, dvs 3 förstärakre och 3 par högtalare . De skall spela i 3 olika rum, var för sig och ev samtidigt om det går.
Jag har en dator med musik och min tanke är om det finns något ljudkort där man kan få ut 2-3 separata stereo utgångar. Dvs kan man använde de andra utgångarna på ljudkorten som tex används till bak högtalare att spela front högtalare. Min tanke är att koppla 3 förstärkare 2 iaf om det går och sen på datorn välja vilken utgång som skall användas för att få ljud till den förstärkaren och om det går att skicka ut ljud från 2 utgångar samtidigt. Kan man ha flera ljudkort i datorn? Och fram för allt finns det något lätt sätt att andra vilken utgång som skall vara aktiv. Volymen styrs via PC då förstärkarna står på hela tiden med rätt volym inställd. Vill ju inte klicka 10 ggr för att komma till inställningar vilken utgång som skall vara aktiv kanske man enkelt kan styra volymen på utgångarna istället för att växla utgång så att säga.
Tips någon?

Permalänk
Medlem

Det går ha flera utgångar i datorn men det är ett helvete att skifta mellan dessa så fort man ska byta vilket ljudkort som ska användas i Windows. Detta är heller inte den optimalaste lösningen heller.

Enklaste i min mening är att använda dig utav en "ljudswitch" som definerar vilken kanal ljudet ska skickas till.

Tänk såhär:

Ljudkortet som är själva ljudkällan kopplas till en ljudswitch. Denna har tre kanaler med tre knappar. Du kopplar sedan dina tre förstärkare till denna ljudswitchen - en på varje kanal.

Ljudet kommer sedan får ljudkortet och i ljudswitchen, den ställer sedan om via sina kanaler (som styrs av knapparna) till vilken förstärkare ljudet ska levereras till. Hoppas du är med på vad jag menar här...

Det ska även finnas ljudswitchar som kan leverera på samtliga kanaler samtidigt vill jag minnas. Dessvärre har jag inget bättre namn för dessa "ljudswitchar" då jag faktiskt inte vet vad de heter på riktigt.

Men en Squeezebox fungerar precis på detta viset med enda skillnaden att det är trådlöst och du behöver inte ange källan av ljudet (dvs koppla till ljudkortet) men däremot behöver du en mottagare som du kopplar i varje förstärkare.

Du kan läsa mer här om Squeezeboxen: http://www.bildochljud.se/squeezebox-duet-forsta-intrycket.44...

EDIT: Se även till att du hittar en switch som har rätt kopplingar som ska vidare till dina förstärkare. Dock är mitt bästa alternativ en Squeezebox

EDIT2: Jag läser ditt inlägg igen och förstår att du vill egentligen koppla så att alla förstärkare tar emot ljudet SAMTIDIGT? I detta fallet är det enklaste att bara köpa adapters som du kopplar kablarna direkt i. Då skickas ljudet till alla förstärkare hela tiden.

Visa signatur

"Claiming Java is good because it works on all OS' is like claiming anal sex is good because it works on all genders"

Permalänk
Medlem

jag tänkte åxå på en ljudswitch det är bara det att datorn och slutstegen är gömda i ett "rum" där jag inte kan springa till hela tiden. Tanken är att jag skall ha 1st pekskräm som är kopplad till en dator som står ett par rum bort som i sin tur är kopplad till de 3 slutstegen. Säg att jag har en pekskärm i köket där skall jag kunna välja om ljudet skall vara i köket eller i vardagsrummet eller i båda rummen (inwall högtalare) sitter i taket Har jag switchen så förutsätter det att den är bredvid skärmen där jag kan välja om det skall vara winamp eller tex spotify. Ljudet skall ju åxå justeras från skärmen

Permalänk
Medlem

Det låter som att squeezebox är det ultimala valet för dig i detta fallet.
Du får en fjärrkontrol som du sköter allt via - på så vis slipper du även en stor pekskärm som är bunden att vara i köket.

Kolla med en affär som säljer denna produkten och fråga just med kopplingen om det går att skicka ljudet till alla förstärkarna samtidigt. Jag är nämligen osäker om den klara detta men vill minnas att det är så det ska fungera. Kolla först för att vara helt säker.

Visa signatur

"Claiming Java is good because it works on all OS' is like claiming anal sex is good because it works on all genders"

Permalänk
Medlem

Om du vill göra det enkelt för dig kan du bara köpa 2 st 2-1 förgreningar (2 st honor och en hane för 3,5 mm) så kan du ansluta dina musikanläggningar mycket enkelt. Vilka du vill spela med bestämmer du genom att ha på önskad anläggning och respektive volym där med.

En oerhört pedagogisk bild:

Edit: Inlägg kom under tiden jag skrev mitt inlägg, kanske inte passar jättebra om du vill ha det så diskret, men kablar kan man ju alltid spika upp lite diskret i alla fall.

Visa signatur

Intel i7 860 @ 3,8 GHz | Asus P7P55D | Corsair XMS3 (4x2 GB) 8-8-8-24 @ 1600MHz | Seagate 7200.8/11/12 - 2 TB | MSI Hydrogen GTX 480 | Corsair HX 750W | Creative Soundblaster X-fi ExtremeMusic | Silverstone LC 17 (HTPC)
Vattenkylning: Biloljekyl: 52x35x5,5 cm | Grunfos cirkulationspump för hus | EK Supreme HF Nickel för CPU | Galleri: http://sweclockers.com/album/?id=2053 Uppdaterat: 10-11-23

Permalänk
Medlem

Snygg bild EoZ
Men det är helt klart ett val (och förmodligen mycket mycket billigare också).

Jag hittade denna med som förklarar Squeezeboxen lite bättre - http://www.youtube.com/watch?v=cZZfwmx4BVA

Den verkar vara precis som du vill ha det?

Visa signatur

"Claiming Java is good because it works on all OS' is like claiming anal sex is good because it works on all genders"

Permalänk
Medlem

Billigaste lösningen:
2x http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.16814
Köpte en sån själv för att kunna ha headset och högtalare i samtidigt. Finns säkert att köpa lite mer lokalt.

Edit: Precis det EoZ beskrev.

Permalänk
Medlem

Billiga tipsen var ju billiga och bra men det fyller inte de kraven som jag skrev.

1. 3st olika förstärkare som står i ett "rum" ej tillgängligt så lätt.
2. de är kopplade till 3 olika rum
3 varje rum skall kunna ha jud eller icke ljud oberoende om de andra rummen har ljud eller inte. Alla rumma skall inte vara tvingande att ha ljud samtidigt som de andra men det skall finnas möjlighet till det
4. det skall vara lätt att bläddra bland mp3 biblotek samt spotify och jag tycker inte squeeze box Duet (har haft) har tillräckligt stor dispaly eller enkelhet jämfört med ett windows. Så jag föredrar att styra allt via en windows platt form. pekskärm eller skäm med en mus. möjligheten att komma åt datorn med musiken eller förstärkarna är som sagt begränsat. (De står bedvid varandra)

Möjligheten att ha 3 separata datorer kopplat till förstärkarna finns ju men det blir en dyr historia med 3 Windows och te.x. 3st Asus EEE

Permalänk
Medlem

Kan du inte göra en kompromiss så du kommer åt förstärkarna så du kan använda squeeze? Eller mottagarna behöver väl inte synas mer än så fjärrkontrollen nås.

En till metod är att ha en bara en förstärkare brevid datorn och så att högtalarsladdarna går där ifrån datorn står.

Visa signatur

Intel i7 860 @ 3,8 GHz | Asus P7P55D | Corsair XMS3 (4x2 GB) 8-8-8-24 @ 1600MHz | Seagate 7200.8/11/12 - 2 TB | MSI Hydrogen GTX 480 | Corsair HX 750W | Creative Soundblaster X-fi ExtremeMusic | Silverstone LC 17 (HTPC)
Vattenkylning: Biloljekyl: 52x35x5,5 cm | Grunfos cirkulationspump för hus | EK Supreme HF Nickel för CPU | Galleri: http://sweclockers.com/album/?id=2053 Uppdaterat: 10-11-23

Permalänk

Samma musik i alla rum = adaptrar!

Olika musik i alla högtalare... Ta ljudswitchen som faktiskt verkade jävligt bra!

Jag skulle tänka mig att ljudkortet identifierar alla utgångar som olika ljudkort

Då kan du i mjukvaran välja vilken utgång pga. att det finns:

ljudkort - out_1
ljudkort - out_2
ljudkort - out_3

Så Winamp kan köra på ettan
WMP på 2an

osv... DET skulle varar redigt awesome

Visa signatur

Citera för svar

Permalänk
Medlem

En idé som inte är helt klockren, samt ganska dyr tyvärr är att köpa 3st airport express
http://store.apple.com/se-edu/product/MB321Z/A/AirPort-Expres...
Då får du möjligheten att i itunes välja vilka högtalare som skall vara aktiva. Jag har själv dock aldrig testat detta så du bör forska lite mer om man kan ha 3st samtidigt. Nackdelen är ju att det är helt onödigt för dig att ha ljudet gå omvägen via ett wlan när dina förstärkare står så nära datorn...

Annars tror jag på en hederlig ljudswitch! finns switchar med fjärrkontroll till. Annars antar jag att du kommer ha pekskärmen ganska nära datorn? så det borde ju gå att fixa en snygg liten kopplingsdosa bredvid skärmen där du växlar mellan vilka högtalare som ska vara aktiva genom 3st enkla "av/på" knappar. Det går ju enkelt att bygga själv oxå om du vill.

Edit: Med airport express och itunes så kan du även styra musiken, volymen och ändra aktiva högtalare via en ipod touch/iphone. Ganska smidigt när du inte orkar gå till skärmen för att ändra.

Visa signatur