problem med gammalt ljudkort till windows 7 ?

Permalänk

problem med gammalt ljudkort till windows 7 ?

Tjenare har precis installerat Windows 7 på tjejens dator. problemet nu är bara det att varken det integrerade ljudkortet eller det andra som har använts tidigare har några drivrutiner, det är ett ganska gammalt moderkort så jag vet inte om krocken är där, hade XP förut på datorn.

det är ett abit moderkort (GD8)
och ljudkortet är ett soundblaster modell gammal, runt 5 år så kan inte hitta drivrutinerna på deras hemsida. när jag kollar i enhetshanteraren så hittar jag bara det integrerade ljudkortet på ljud delen, sedan under outher divices så står det multimedia audio controller. antar att det är mitt soundblaster kort. och om man försöker och vill att windows ska hitta drivrutiner så går inte det heller

dom drivrutinerna som man väll lyckas hitta kan inte Windows installera den säger bara att filen är trasig.

någon som kan hjälpa mig med detta ? riktigt irriterade då hon kollar riktigt mycket på film via datorn.

tackar på förhand

Permalänk
Medlem

Jag fick slänga mitt gamla sketna Creative kort som var 7 år gammalt när jag installerade W7. Kör optisk från moderkortet nu.

Visa signatur

// E8500@3.18 E0 | Thermaltake DH101 | Corsair 450W | LG GGC-H2L | Corsair XMS2 6400 4Gb | Gigabyte P45-DS3 | Radeon Gigabyte 5550 | 3.7 Tb //