"Jag har inte gått 5 år på Chalmers, men till och med jag vet att det är en dum idé att blanda vatten och elektronik"
Min Fru
Hjälp, problem med kylning
Visa signatur
Hej har en pc med chassi från antec 1200 och moderkort P6TD och Icore 920 samt 2 8800 ultra i sli. Har stora problem med kylning av dessa.
Har en natula fläkt till processorn och en sidfläkt som blåser luft in men har en MB temp på 59.60 grader och processor på 55-60 då ja är i Operativ systemet ,samt grafikkort på 80 grader idle. Tycker inte att det är rätt temperaturer detta.
vad tror ni det är för fel?
btw jag monterade datorn igår,. för mkt kylpasta ?
Vad har du för last temperaturer?
Idle temp säger i princip ingenting, speciellt om du har temperatur styrda fläktar, det som är intressant är temperatur efter ett tags max last.
Vad mäter du temperaturen med?
Är systemet klockat?
Vilken hastighet kör du fläktarna i chassit?
"Jag har inte gått 5 år på Chalmers, men till och med jag vet att det är en dum idé att blanda vatten och elektronik"
Min Fru
Hej, Pc probe använder jag. Dessa temperaturer har jag med turbo boost på annars stock. cpufläkt 1300Rpm fläktar på 1200 rpm, totalt 8 st. Det jag tycker är skummt är att moderkortet ligger på 60 :S
Provade klocka datorn til 3,6 ghz , har en cpu värme på typ 60 och moderkortet 60.
<vid datorspelande men verkar ligga runt samma i OS
Är det farligt för moderkortet om tempen är så mkt på den eller är det normalt kanske för detta kortet?
Copyright © 1999–2023 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.