Upp/Nedsampling av ljud?

Permalänk
Medlem

Upp/Nedsampling av ljud?

Hej!

Då jag under ett tag har haft problem med att min musik hackar när jag strömmar den från datorn > PS3 via Playstation Media Server(PMS), så satte jag mig ner och kollade riktigt ordentligt på alla parametrar både i datorn, PMS och i PS3an.

Tyvärr visade det sig att vare sig PMS eller datorn var boven...så nån timme har gått till felsökning åt helt fel håll...

Om man i PS3an går till Inställningar > Musikinställningar > Utdatafrekvens, så finns här två alternativ:

* 48kHz

* 44.1/88.2 samt 176.4kHz

Här har min PS3 varit inställd på 44.1/88.2/176.4kHz.
När jag ändrar detta till endast 48kHz så försvinner allt hackande!
Dessutom tycker jag ljudet låter "bättre", mindre distat och mer kontrollerat. Svårt att förklara en ljudupplevelse...eller är det bara en placeboeffekt?

Jag tycker någonstans rent spontant att en högre samplingsfrekvens borde låta bättre?
Men om studion gjorde skivan i 44.1, hur kan det hux-flux bli bättre bara genom en inställning, i t.ex PS3 i detta fallet, för uppsampling? I mina öron låter det som en TV med bildförbättring, fast någon bildförbättring är det ju inte!

Jag har några frågor på detta:

* Har mina öron rätt i att det låter mer korrekt? Att uppsampla ljud hur som helst kan väl inte bara bli bättre?
* Vad händer med ljudet när man gör en upp/nedsampling?

Jag är iaf nöjd att det låter bra och att allt hack är borta. Hur har jag kunnat missa denna inställning?

Visa signatur

" Va är det för jävla bonne som sätter en gris på en häst? "
- 2 blyga läppar, Ridande poliser.

Permalänk

Antagligen är det bara programvaran i PS3:an som fått för sig att inte tycka om annat än 48kHz.

Visa signatur

Luxman!
Senast redigerad av Freezer7Pro, 2009-07-15 klockan 19:32

Permalänk
Medlem

^^ Fast kör jag trådat funkar även den andra, högre, inställningen.
Jag är dock väldigt tveksam till om det verkligen bara blir bättre av att uppsampla ljudet...

Visa signatur

" Va är det för jävla bonne som sätter en gris på en häst? "
- 2 blyga läppar, Ridande poliser.

Permalänk

Det blir sämre om något, man vill helst undvika att omsampla ljud, men om PS3:an fått för sig att inte spela upp 44kHz ordentligt, så kan det gott vara så att det blir bättre för att den just spelar upp 44kHz dåligt.

Visa signatur

Luxman!
Senast redigerad av Freezer7Pro, 2009-07-15 klockan 19:32

Permalänk
Medlem

Fast väljer jag det andra alternativet, 44.1/88.2/176.4 så hackar ljudet som sagt. Och det måste ju då bero på att bandbredden inte räcker till? Hade den då kört 44.1 borde det inte hacka eftersom den klarar 48kHz, men den uppsamplar ju garanterat till minst 88.2 då eftersom det börjar hacka och det krävs mer bandbredd. Alltså är det alternativet helt värdelöst och förstör bara musiken egentligen?
För det låter verkligen inte bättre med 44.1/88.2/176.4 aktiverat, när jag körde trådat.

Jaja, det låter bra ur mina HECO högtalare iaf och utan hack, så jag ska inte klaga. Jag var bara nyfiken på vad den inställningen faktiskt gör.

Visa signatur

" Va är det för jävla bonne som sätter en gris på en häst? "
- 2 blyga läppar, Ridande poliser.