Permalänk
Medlem

Enkel arbetsdator ~5k

Hej, jag fick i uppdrag att plocka ihop en ny arbetsdator åt min pappa.

Rättare sagt så kom han med några förslag på diverse usla, överprissatta märkesdatorer från ett antal olika elektronikkedjor och jag kunde inte med gott samvete låta honom köpa någon av dem så jag erbjöd mig att komma med ett bättre förslag.

Användningsområdet kommer mer eller mindre enbart vara surfning, officeprogram och dylikt, men jag ville att han skulle kunna ha den ett tag utan att den känns slö efter ett par programuppdateringar de närmaste åren.

Han godkände följande paket och tyckte att det lät vettigt så prislappen ska helst inte överstiga 5k. Däremot tänkte jag kolla om det är någon som har några invändningar eller bättre förslag för ungefär samma prislapp.

Håll gärna förslagen konstruktiva med vettiga argument.

Han ville beställa omgående så jag har inte så lång tid på mig.

Tack på förhand!

Visa signatur

"We're all prototypes for the future, products of today, manufactured by the past" - Zeilon, 2000

Permalänk
Medlem

Jag sitter i ganska precis samma sits som du just nu, har också lovat min farsa att slänga ihop en schysst billig bruksdator för surf och office osv i samma prisklass.

Så jag är också nyfiken på vad experterna här har att säga om det paket du plockat ihop! Personligen tycker jag det ser riktigt bra ut för ändamålet, och kommer nog låna dina idéer en hel del!

Jag funderar dock på att byta processorn till en:
AMD Athlon2 X4 620 2,6Ghz, AM3 (971kr)

Jag skulle även vilja få lite tips på en tystare processorkylare, den som följer med brukar väl oftast kunna låta rätt mycket?

Permalänk
Medlem

Tjenare!
Finns väl inget att direkt klaga på, men jag skulle nog ha tagit en annan processor, såsom en Phenom II X2 550 3100MHz.
Blir inte så många kronor över 5k, så tycker att du borde satsa på det.

Permalänk
Medlem

Jag tycker det ser ganska bra ut, men jag skulle absolut inte ha köpt ett Ace nätagg, riktig kass kvalité.

Reagerade först över att det inte fanns något grafikkort men kollade sen upp moderkortet och såg att det var inbyggd grafikkrets och om din far bara ska använda den till vardagliga sysslor så borde det räcka till även om jag inte vet vad hd4200 har att erbjuda.

mvh OTO

Visa signatur

Clevo W110ER (X-128b): i7 3612QM, Nvidia GeForce GT650M 2gb, 8gb RAM, SSD Crucial M4 256gb

Permalänk
Medlem

Tack för tipsen.

Jag funderade på en Phenom II X2 550, men de hade inte den inne och jag ville undvika förseningar då tanken är att jag ska hjälpa honom med inställningar och installationer i jul när jag besöker dem.

Med tanke på att Inet meddelade att byggtiden kommer att ligga på runt 10 arbetsdagar så är det redan förbannat ont om tid.

När det gäller nätaggregatet så får jag helt enkelt hoppas på att det inte är ett måndagsexemplar. Jag har aldrig haft problem med något nätagg tidigare, inkl. diverse noname m.m. en gång i tiden och samtidigt är varken värmeutväxling eller ljudnivå ett problem. Sen kommer ju knappast nätagget att belastas speciellt hårt så om det inte är något måndagsexemplar så borde det orka med att driva den här miniräknaren i några år utan att gå upp i rök.

Visa signatur

"We're all prototypes for the future, products of today, manufactured by the past" - Zeilon, 2000

Permalänk

nätagget ta helst ett chassi utan nätagg och köp ngt corsair

Visa signatur

Asus: Bara vi har äkta USB 3.0 och SATA 6,0 Gbps
[img]http://valid.canardpc.com/cache/banner/w47khy.png[/img]

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Zeilon
När det gäller nätaggregatet så får jag helt enkelt hoppas på att det inte är ett måndagsexemplar. Jag har aldrig haft problem med något nätagg tidigare, inkl. diverse noname m.m. en gång i tiden och samtidigt är varken värmeutväxling eller ljudnivå ett problem. Sen kommer ju knappast nätagget att belastas speciellt hårt så om det inte är något måndagsexemplar så borde det orka med att driva den här miniräknaren i några år utan att gå upp i rök.

Famous last words

Gör din farsa en tjänst och byt ut det mot det här istället. Behöver ett chassi också, men att köpa Ace är ingen bra ide.

Visa signatur

[Geek, Dad, Programmer, RC enthusiast, Technology evangelist]

Permalänk
Medlem

Kör på https://www.inet.se/artikel/6308287/ som nätaggregat. Det räcker gott och väl för den där burken.

Det skulle gå mycket snabbare för honom om han fick med en SSD disk. Känner ni ingen som kan montera datorn? Och har du ingen mus/tangentbord liggande?

För om du skulle ta bort monteringskostnaden, kostnaden för mus/tangentbord och ta bort hårddisken så skulle du få råd med en SSD disk. Om han inte behöver mer än 80GB utrymme men det verkar ju inte som det med tanke på det han gör på datorn?

Permalänk
Medlem

Jag bytte CPU till en X4 620, nätagg till 350W och tog ett billigt Cooler Master-chassi.

Det borde funka.

Nej, det finns tyvärr inget tangentbord och mus för de följer med den gamla datorn som någon annan ska ta över.
Samtidigt så struntar han i snabbheten från en SSD för prisskillnaden.

När det gäller att bygga datorn så visst, det skulle jag kunna göra utan några problem, men jag är inte sugen på att spendera julhelgen med ett bygge. Jag ska redan installera OS + alla program så det får räcka och med tanke på att jag är i Sthlm och gamlingen sitter & trycker nere i Skåne så är pendlingsavståndet inte så stimulerande. Det är därför det måste ske under julhelgen vilken redan blir relativt kort för mig.

Oavsett stort tack för alla tips. Man kan alltid lita på Sweclockers =D

Edit: Körde på det bronscertifierade 400W med tanke på att skillnaden bara var 30-40 spänn.

Visa signatur

"We're all prototypes for the future, products of today, manufactured by the past" - Zeilon, 2000