Normalisera volymen på wma-filer

Permalänk

Normalisera volymen på wma-filer

Någon som vet om det går på ett enkelt sätt. Har alltså många låtar i wma-format och vill få ungefär samma ljudvolym på dem. Originalen ligger i skivhyllorna och jag har ingen lust att "börja om från början".

Permalänk

Replay Gain kan vara en bra lösning.

Permalänk

Tack. Kollade genom det mesta men det verkar vara svårt med wma. Jag var nog lite otydlig (sorry, var i andra tankar), jag använder inte datorn som spelare utan bränner ned filerna på en dvd-skiva och använder en dvd-spelare kopplad till stereoanläggningen. En billig, snabb och strömsnål jukebox-lösning.

Permalänk
Medlem

Hmm. Foobar har en "mp3-gain" (något sånt) funktion som ändrar i själva ljudfilen så att de blir jämnare, vet inte om det funkar med WMA dock.

Visa signatur

Desktop - Intel i7 6700K | Asus Z170-A | 32 GB Corsair DDR4 | Rx 480 w/ Arch Linux
Laptop - Thinkpad X1 Carbon Gen. 4 w/ Arch Linux
NAS - Ryzen Pro 3400G @ 35W | 64GB ECC | 32 TB HDD w/ TrueNAS Core

Permalänk

Jag tror inte att wma har något stöd för extra taggar, eftersom det är strikt ägt av microsoft. Därför skulle det i så fall behövas en tredjepartsuppspelare som för en databas över hur nivåerna ska justeras, alternativt at du biter i det sura äpplet och gör det rätt i konverteringen.

Sen är det inte så enkelt som att allt går att justera rätt bara. I digitala format finns en absolut gräns för hur högt det kan låta. Allt inspelat material når denna gräns någon gång, skillnaden ligger i hur ofta de gör det. Därför måste man antingen bearbeta ljudet (vilket jag avråder ifrån av fera goda skäl!) eller sänka allt som är starkt (och därmed lämna kvar outnyttjat utrymme i toppen). Det senare är vad som händer i de flesta mjukvaror.