Vad ska jag uppgradera för videoredigering?

Permalänk

Vad ska jag uppgradera för videoredigering?

Jag håller på med endel videoredigering på min nu knappt 4 år gamla dator. Nu känner jag att den skulle behöva lite uppgradering för att hänga med.

Så min fråga är vad jag ska sattsa på i första hand och som skulle ge mest effekt för minsta insatts (pengar)..

Här ser ni min dator:
● Windows XP Home Edition
● AMD Athlon™ 64 X2-processor 5000+
● 4 GB DDR2 SDRAM (max är 4 GB!)
● 500 GB (2 x 250 GB) Seriell ATA-hårddisk (7200 rpm)
● NVIDIA® GeForce™ 7900 GTX
512 MB videominne
● Creative Sound Blaster® X-Fi 7.1

(Jag spelar inga spel på datorn utan den är en ren arbetsdator.)

Det jag själv tänkt att köpa är en SSD att ha som systemdisk.

Men jag undrar om:
1. Skulle ett nytt Grafikkort hjälpa?
2. Ska jag byta OS till Win 7?

Vore tacksam för lite tips

Permalänk

Jag tycker att datorn ser bra ut som den gör faktiskt.

Ett nytt grafikkort kan hjälpa om videoredigeringsprogrammet använder grafikkortet.

Byte av OS är tveksamt.

Visa signatur

Antec Performance P182 | Intel Core i7 920 | Gigabyte GeForce GTX 660Ti | Gigabyte GA-EX58-DS4 | Corsair XMS3 1333 MHz 6 GB | Samsung SpinPoint F3 | Corsair 650TX | Windows 7 x86-64 | QPAD MK-50

Permalänk

Hur vet jag om redigeringsprogrammet använder grafikkortet?
Jag har testat både Pinnacle 14 och Adobe elements premier 7. Har någon av dessa hårdvarustöd från grafikkort? Eller finns det något annat program som gör det bättre.

(Angående Premier elements 7 så upplverer jag Title-funktionen väldigt seg, det var faktiskt så seg att jag började leta allternativa program. Vet inte om det var något i min dator som ställde till det. Annars tycker jag det är det bästa programmet rent redigerings mässigt)

Permalänk
Medlem

Din dator ser ju helt ok ut, men vill du bättre på den så:
4 kärnig processor + passande moderkort + dina gamla minnen

Du får på så sätt jädrigt mycket klös ur din dator för ungefär 1500:-

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av guos89
Din dator ser ju helt ok ut, men vill du bättre på den så:
4 kärnig processor + passande moderkort + dina gamla minnen

Du får på så sätt jädrigt mycket klös ur din dator för ungefär 1500:-

Kan du kanske tipsa om något moderkort och processor för dom pengarna, för det vore ju kanon om det inte gick på mer..

Permalänk
Medlem

64-bit OS & DirectX 11

Har kikat lite på olika CPU och fastnat för "Hyper-Threading" möjligheten med Core i7 pga videoeditering och dito trans-kodning. Vidare fastnat för X58 chipset som har "triple-channel RAM" som jag förstått att stor minnesbandbredd också är viktigt för video.

Har läst att vissa grafikkort, t.ex. de ur ATI Radeon HD 5000-serien har "ATI Stream", vilket motsvarar "CUDA-enabled products" hos NVIDIA, framför allt TESLA och QUADRO (FX 1800) för arbetsstationerna. Läste att någon videoredigerare föredrar dessa senare proffsiga och mycket dyra grafikacceleratorer i stället för de vanliga som är "optimerade för spel".

Men med fler applikationer som stöder "DirectCompute" i Microsoft DirectX® 11, så ökar nyttan med ett snabbt grafikkort även för videoeditering i Windows 7. Tror därför att nyttan med "ATI Stream" och "NVIDIA CUDA" minskar till förmån med det generellare stöded för Microsoft DirectX® 11 i nyare hårdvara.

Beträffande Pinnacle Studio 14, kikar man på dess System Requirement så finner man följande:
◊ DirectX® 9 or 10 compatible graphics card with 64 MB (128 MB or higher recommended) - 256 MB required for HD and AVCHD*
◊ DirectX 9 or higher compatible sound card

Beträffande Adobe Premiere Elements 8, detsamma:
◊ Microsoft DirectX 9- eller 10-kompatibla ljud- och grafikdrivrutiner

Så visst utnyttjar videoredigeringsprogrammet grafikkortet, men det är inte optimerat och uppdaterat till senast snitt. När väl editeringsprogrammen stöder DirectX 11, som finns från och med i Windows 7, så är det en fördel med grafikort ur ATI Radeon HD 5000-serien. Förmodligen kommer även NVIDIA att få samma stöd i sina kommande grafikkort, även om de saknar stöd för Direct X11 idag.

Mitt tips för uppgradering: Byt till ett 64-bitars operativ för att utnyttja dina 4GB DDR2 RAM maximalt, dvs till Windows 7 & minimum ett energisnålt Sapphire Radeon HD 5750 1GB GDDR5 Vapor-X som stöder DirectX 11.

Visa signatur

|| ASUS A8N-SLI Premium|AMD Athlon 64 X2 4400+|PC3200 DDR 2048MB|XFX GeForce 6600LE 256MB Passive|WD Raptor SATA 74GB|Samsung Spinpoint P120S 8MB SATA2 2x250GB|NEC DVD ND-3504A|SONY DVD DDU1612-B2 16x/40x|Creative SB Audigy 2 ZS|Logitech Z-3|Cooler Master Wavemaster|Hiper ATX 580W HPU-4K580 Silent || HP 530 laptop (FH523AA#AK8)|Celeron M530|120GB HD|1.5GB RAM ||