Permalänk
Medlem

Speldator åt syrran.

Hej, och god jul, Håller på att bygga ihop en spel datorn till syrran som hon ska ha o spela WoW och the sims 3 på, Hade tänkt mig andvända mitt gammla 4850HD och min AMD Athlon 6000+(AM2), behöver alltså ALLT utom grafikkort och CPU, Min budget ligger på 3400kr och det är verkligen max, Vill hellst komma undan så billigt som möjligt, tack på förhand, Och god jul!

Permalänk
Medlem

Mitt förslag:

Mvh OTO

Visa signatur

Clevo W110ER (X-128b): i7 3612QM, Nvidia GeForce GT650M 2gb, 8gb RAM, SSD Crucial M4 256gb

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av OTO
Mitt förslag:

http://pici.se/pictures/pFvvhCNJG.jpg

Mvh OTO

+1

Permalänk
Medlem

Du kan stoppa in mer RAM om du vill, och kanske satsa på ett corsair 400W eller 450W

Visa signatur

HTPC

Permalänk
Medlem

Båda era förslag ser bra ut, Undrar dock om FSP 400w räcker för 6000+ och 4850 HD. 6000+ är ju rätt sugen på energi.

Permalänk
Medlem

Bumpar lite skamlöst denna tråd eftersom sakerna jag tänkt beställt inte finns på lager länger så nu ber jag om er hjälp igen.(Läs först posten)

Permalänk
Medlem

Ville bara säga att budgeten nu ligger på 3600kr.

Permalänk
Hedersmedlem

Vi ser gärna att ett pris finns med i rubriken här i köprådsforumet för att underlätta för andra medlemmar att snabbt söka information samt att vi undviker mängder av snarlika ämnen.

Det är lätt att glömma just priset i farten och absolut inget konstigt, vi hjälps åt att rätta till det så alla kan ha nytta av din trådstart.

Jag låser tråden tillfälligt så kan du skriva ett PM till mig eller någon annan moderator, alternativt ett inlägg här i tråden med ett förslag på ny rubrik så redigerar och öppnar jag tråden igen.

Är du osäker klickar du på denna länk med exempel och förklaring.

*Tråd tillfälligt låst*

Visa signatur

Numera nöjd med en Chromebook.