Permalänk
Medlem

konsument-laptop, kvalitet?

tittar på laptop som frugan ska ha när hon återupptar studierna och funderar på hur det är med byggkvaliteten på datorerna i prisklassen 6-7000:-. Den laptop vi köpte för ca 3-4 år sedan (en asus z9100) har fungerat bra med undantag för att den är rätt slö (vi köpte den billigaste vi kunde hitta eftersom det var vad vi hade råd med) och att den nu har tappat E-tangenten och gångleden är kass. Prestanda blir ju ljusår bättre vad vi än köper, men byggkvaliteten är ju ett stort frågetecken över lag. Finns det någon tillverkare som är bättre eller sämre på den punkten, om vi tittar enbart på konsument-laptops?

Permalänk
Medlem

Jag har inventerat marknaden lite också och kommit fram till att nästan allt som säljs är glättiga rasselverk. En laptop är billigare idag än för 5år sen visst men byggkvalitén har blivit mkt sämre överlag. Lenovos klassiska thinkpad har bra kvalitet men annars vet jag inte riktigt.. Är också intresserad av tips! i ungefär samma prisklass.

Permalänk
Medlem

ont om svar här. Men imorgon ska jag ut och titta i butikerna. Förutom att kolla specifikationerna tänker jag försöka jämföra hur varma datorerna blir (de står ju på dagarna i ända, så jag borde kunna känna undertill om någon är markant sämre än andra) och även på något sätt subjektivt bedöma byggkvalitet. Någon idé om hur man kan avgöra hur pass bra/dålig gångleden är?

Permalänk
Medlem

Det är ju en djungel där ute. Jag tycker du ska tänka om lite. Läs på först och gallra på internet. Hitta några unika som du är intresserad utav och gå sedan och känn på dessa.

Lycka till

Visa signatur

...

Permalänk
Medlem

så har man varit och tittat, och det var inget kul alls.
HP DV6 såg ju intressant ut ett tag, men man har använt riktigt tunn och billig plast. Kändes inte hälften så stabil som den gamla häcken jag sitter och skriver på nu, trots att priset låg ca 2000:- högre
Asus i den här prisklassen saknade de snabbknappar vi gärna vill ha för ljudet, men har åtminstone snabb-kommandon.
Compaq hade inte ens snabb-kommando för ljudet, men tangentbordet var något bättre än vad vi har nu, verkade som att risken för bortpillade knappar skulle vara mindre.
Acers tangentbord var inget att bli upphetsad över. Lätt att fastna under knapparna med lillfingret (pillande-småbarns-testet, tryck ner en knapp med lillfingret och dra det sedan över tangentbordet i alla riktningar och se hur lätt det är att fastna).

Överlag var datorerna plastiga och kändes riktigt billiga. Trist, speciellt med tanke på att priserna ändå låg runt 7000:-.

Positiv överraskning var asus UL30 som kändes hyfsat solid. Uppfyller dock inget av våra andra krav nu, men hade det gällt en rese-dator till mig själv hade den varit en kandidat.

Permalänk
Medlem

Jag kan säga såhär till dig. Den dator jag sitter på nu och skriver är en IBM thinkpad lenovo t60. Detta är en fruktansvärt välbyggd dator. Dock är det företagets och jag gissar att dom inte är billiga.

*Edit* En sådan här typ.

http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=195539

Fast lite andra specs.

Permalänk
Medlem

Konsumentlaptops har en förmåga att vara glansiga, plastiga, tunga och med halvdan byggkvalitet. Skall den mest användas i studiesyfte kanske en begagnad businesslaptop kan vara ett alternativ. Skriver just nu på en HP Elitebook 6930p, lätt den bästa laptopen jag haft till vardags/kontorsbruk. Dessutom rätt snygg.

Visa signatur

I7 930@3.6Ghz - 12GB Kingston HyperX - HD5870 - Nått MSI X58 Mobo - 3 TB HD - Eizo Foris 24" Monitor.

Sysslar med 3D/2D Grafik, Eurodiscomusik & BFBC2