Permalänk
Medlem

Speldator 13-15k + Frågor

Pluggar spelprogrammering och måste köpa en lite bättre dator till skolan.
Sitter med mängder av program uppe och utvecklar grafiktunga spel samtidigt.
Har dessutom krav på att datorn ska vara relativt tyst.

Som många andra är jag helt oinsatt i hårdvara tills att jag ska köpa nytt själv.
Litar dock på att ni som svarar är insatta och känner ni att ni inte är det går det lika bra att endast läsa i tråden.

Har redan en större disk för lagring, därför funderar jag endast på en
SSD-disk. Är den värd pengarna? Vill ju att datorn ska gå tyst..

Står att chassit gör det tyst, men tycker också det är riktigt snyggt och betalar gärna 1590 där om det verkligen håller nere ljudet som det påstår.

Har läst att i7 behöver 3 minnen för att fungera optimalt, kan någon bekräfta detta?
Har också valt 1 x 3 GB på 1600MHz. Tycker om när det går fort och är osäker på om jag verkligen kommer utnyttja mer än 3GB.
Om jag ändå inte gör det är det väl onödigt att kasta in mer och kanske bli tvungen att gå ner på 1333MHz?
Känner man skillnaden på 1600MHz och 1333MHz väl?

Valde i7 920 då pris-steget till i7 950 är nästan det dubbla och placerar väl bättre pengarna på grafikkortet då det är där flaskhalsen i dagens spel sitter?

Vid grafikkort är jag helt lost. Gillar nVIDIA bättre av egna erfarenheter, men är villig att ge ATI en till chans om det verkligen är ATI som gäller.
Vet också att mycket ljud kan komma från just grafikkortet så hjälp mig gärna här!
Hur fungerar det med dubbla grafikkort? Måste det vara två likadana kort? Är det bättre att köra två dåliga än ett bra?

Nätagg är också en djungel för mig, så det jag tog var helt på random :S

Moderkortet valde jag då det var tipsat i andra trådar, men är det tyst?

Kör idag XP, men kan tänka mig att Windows 7 är bättre anpassat till flera kärnor?

Hoppas ni kan ge mig lite klarhet