HTPC-projekt, lite speciellt...

Permalänk
Medlem

HTPC-projekt, lite speciellt...

Hej,
Jag har precis påbörjat ett litet projekt för att bygga en diskret HTPC. Det som kommer utgöra chassit är en tv-bänk. (billigaste på ikea, heter lack eller liknande.) Ska sätta för fram och baksida och enbart låta fläktstyrning och dvd/bluray-spelare synas på framsidan. Även eventuellt USB-portar fram eller på sidan.

tv-bänk:
http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/40105340

Det som jag undrar lite om (eftersom min erfarenhet av att bygga in en dator i en tv-bänk är noll) är hur kylning etc kommer fungera.
Det jag funderar på att använda just nu är:
"Scythe 92mm Gentle Typhoon 1700rpm" x2
(En som blåser in och en ut)
Original på resten.

CPU-fläkten är tänkt att koppla till fläktstyrningen.

Vill helst kunna köra fläktarna på väldigt låga varv för att det är inte roligt när man behöver höja ljudet för att fläktarna stör.

Någon som har erfarenhet och vet om det räcker med två 92mm eller om man ska gå upp till 120mm. Chassit kommer vara väldigt stort som sagt.

En annan sak som jag undrar. Kommer datorn att orka med fullHD...? Här är det jag tänker beställa:

-Asus M4A785TD-M EVO DDR3
-Corsair 2GB 1333MHz 1.5V Value Select (ddr3)
-AMD Athlon2 X2 240 2.8Ghz, AM3
-XFX Radeon HD4350 512MB
-Corsair CX 400W 80+

(plus fläktar, bluray och annat smått och gott)

Några andra saker med (ja, frågor finns det gott om).

Finns det någonstans att köpa paneler med usb-portar? jag har sett med minneskortsläsare med usb... men jag vill bara ha med usb-portar. Räcker med 2 stycken.

Alla åsikter är välkomna. Föreslå dock inte att köpa ett "HTPC-chassi" för det kommer inte på fråga. Då försvinner hela idén.

Tack i förhand, hoppas ni finner ork att svara.

MVH // Christopher

Permalänk

Använd dig av största möjliga fläkt som får plats.

De komponenterna klarar fullHD med god marginal.

Jag skulle rekommendera att du köper en bra CPU-kylare om du vill ha en tyst dator som ändå får tillräcklig kylning. Lite svårt att rekommendera någon specifik modell utan att veta måtten på bänken.

Visa signatur

Main Fractal Design Define R2. Gigabyte GA-P67A-UD3. Intel Core i5 2500K. Asus GTX760-DC2OC. Samsung 840 PRO 128GB. 2x SpinPoint F4 320GB. Samsung SpinPoint 500GB. WD Green 1TB. Corsair CMPSU-620HX 620W.
HTPC Lian Li PC-V351B. MSI K9AGM2-FIH. AMD Athlon 64 X2 5600+. XFX HD4850 1GB. Samsung SpinPoint 250GB. WD Green 1TB. Corsair CMPSU-520HX 520W.

Permalänk
Medlem

Först vill jag bara tacka för svaret.

Då kommer det nog bli 120 mm då istället för 92mm.

Det lär bli en annan CPU-kylare också då. Men är det möjligt att köra med original först och se hur mkt det låter eller "tar den fast" så det finns risk att man skadar CPUn när man ska byta. Eller ska det inte vara några problem?