Ikariam.se
Tänkte starta en diskussion kring Ikariam.se. Vi som spelar kan ventilera tankar och nyfikna/nybörjare kan få svar på sina eventuella frågor.
Förfrågningar om hjälp upp på fötter kan också göras, så länge det inte strider mot Ikariams regler (i första hand hjälp med resurser).
Mer saker kommer att läggas till vartefter intresse för spelet visas. Se även till att rösta på den tillhörande frågan om Ikariam!
OBS! Detta gäller alltså den svenska versionen -> .se !
Så, vad är Ikariam?
"Ikariam är ett onlinespel som du kan spela med en webbläsare. Varje ö-nation du möter styrs av en annan spelare. Endast "Barbarernas by" är datorstyrd. Spelet är fortlöpande och berörs inte av att du stänger av webbläsaren, världen i Ikariam fortsätter som vanligt. Dina vetenskapsmän fortsätter forska och dina arbetare fortsätter utvinna resurser."
Så fungerar det (du måste vara inloggad i spelet för att kunna se).
I Ikariam finns det två sorters resurser - trä och lyxvaror. Dessa används som följer:
Trä
* Byggnader och Uppgraderingar
* Enheter och Krigsskepp
* Expansion av lyxvarufyndigheten
* Grundandet av Kolonier
Vin
* Behövs för tavernan och köket (kockar).
Marmor
* Behövs för högre byggnadsnivåer av de flesta byggnader.
Kristallglas
* Behövs för akademin, doktorer och uppgraderingar av enheter. Vissa byggnader använder kristall istället för marmor. Kan också användas för att accelerera forskningar när forskningen "Glas" är klar.
Svavel
* Behövs för nästan alla enheter och krigsskepp.
Tips till nybörjare:
I början är det absolut viktigaste forskningen. Att bygga en akademi och tilldela så många forskare som ekonomin tillåter. Om du klickar på din guldkassa uppe till vänster så kan du se mängden guld i "netto" som kommer in varje timme. Det är möjligt att gå minus så länge det finns pengar att tillgå, men saknas pengar så blir du av med befolkning tills balansen är återställd. I första hand försvinner militären eftersom den kräver en viss mängd guld varje timme. Fria människor i staden är det du tjänar pengar på. Att tilldela till forskare och arbetare gör att dessa inte drar in pengar, utan resurser istället (logiskt). Att bygga militära enheter och skepp "kostar" även en viss mängd invånare, så att man får vänta tills populationen är återställd (när man tillverkar många enheter i samma stad).
Till en början rekommenderar jag att du koloniserar i närheten utav någon spelare du vet att du får hjälp av. Det är då ingen idé för dig att behålla den gamla staden, det är bättre att du överger den och koloniserar en ny direkt efter på ännu en ö i närheten.
Bäst är att satsa på en kristallstad och sedan expandera till en vin- och marmor-ö så fort som möjligt så att du kan bygga upp taverna och rådhus i första hand. Detta gör att du får upp befolkningen snabbt och kan utvinna mer resurser osv. Hur hög tillväxten är i staden kan du kolla i ditt Rådhus.
Förklaring utav uttryck/förkortningar:
TP - TotalPoäng, ett mått för storleken utav ditt rike. Kan ses genom "Topplista", eller genom att klicka på "Visa ö" och sedan markera den egna staden, då dyker det upp en meny till vänster på skärmen.
GP - GeneralPoäng, ett mått för storleken på din armé. Kan ses genom att gå in på "Topplista" högst upp i skärmen och sedan söka i Generaler efter det egna namnet.
AP - AnfallsPoäng, ett mått hur för hur många enheter du har dödat i anfall. Kan ses genom "Topplista". Denna poäng sjunker med tiden för att listan ska kunna hållas uppdaterad.
FP - FörsvarsPoäng, ett mått för hur många enheter du har dödat i försvar. Kan ses genom "Topplista". Denna poäng sjunker likt AP med tiden för att listan ska kunna hållas uppdaterad.
Lista för hur poäng räknas ut finns här!
Saker som får folket glada och ökar tillväxten:
Taverna som serverar vin (kräver forskning "vinkultur")
Museum (kräver forskning "kulturutbyte". Du måste teckna kulturfördrag med andra spelare för att få något att ställa ut)
Stadsstorlek (en finare stad ökar befolkningen)
Museum och kulturfördrag:
Att skaffa museum och kulturfördrag är något som invånarna gillar. Man får en viss glädjebonus utav att över huvudtaget ha ett museum, men självklart går det åt fördrag för att få ut max. Det som krävs först är forskningen "Kulturutbyte". Varje nivå på museumet ger +20 i glädje, och varje utställningsföremål ger +50 i glädje (1 fördrag = 1 föremål, ett fördrag kan enbart användas en gång). T.ex. ger mitt museum på nivå 8, +510 i glädje. +160 för byggnadsnivå samt +350 för föremålen.
Att teckna fördrag gör du genom att välja en spelare (t.ex. klicka på en grannes stad på ön, eller söka efter specifik spelare i topplistan), välja "Diplomati" och sedan välja "Ansök om Kulturfördrag" i listan.
Kolonisera flera städer:
För att kunna göra flera städer så måste du forska fram "expandera". Hur många städer du kan ha beror på storleken på palatset. 1 nivå på palatset innebär 1 "extra" stad osv. När du först grundar en koloni så har du "korruption" i staden, vilket gör att invånarna blir sura och därför minskar tillväxten. För att bli med korruptionen så måste du bygga ett "Guvenörsresidens" som ska hållas på samma nivå som palatset. Denna byggnad går sedan att göra om till ett Palats så att den staden blir ny huvudstad.
Allianser:
För att ansöka till en allians krävs forskningen "Främmande Kulturer", vilket tillåter dig att bygga en Ambassad. När du har din ambassad färdig så är det bara att gå in på den och söka efter en allians och sedan välja "Diplomati" -> "Ansök till Allians".
Ikariam.se officiell IRC-kanal:
Ikariam.se har en officiell IRC-kanal, dit alla spelare är välkomna. Kan vara kul att diskutera direkt med spelare både ifrån Alpha och Beta.
Server: irc.onlinegamesnet.net
Kanal: ikariam.se
Ytterliggare guider och FAQ tillhörande Ikariam hittar du här!
Update:
Sweclockers som allians har upphört och flertalet medlemmar har gått över till alliansen UCB.
GameForge har även nyligen upprättat en helt ny server som heter Gamma, där bl.a. jag själv och flera andra erfarna spelare kommer att spela vid sidan av Beta-servern.
Diskussion: vad tycks om den nya versionen (v.0.3.2)? Det nya stridssystemet är under hård kritik och har fått sig flera uppdateringar sen den nya versionen av spelet släpptes.
Presentera gärna ifrån vilken server ni kommer (även om ni spelar på båda), samt allians om sådan finns (tagg duger gott).
/Scienta ifrån Beta/Gamma, medlem i UCB
+++ Divide By Cucumber Error. Please Reinstall Universe And Reboot +++
"Real stupidity beats artificial intelligence every time." - Terry Pratchett, Hogfather