Permalänk
Medlem

Ny dator, vad tror ni?

Hej tänkte köpa mig en ny dator och priset jag hade tänkt mig är 6000kr men skulle någon hundring extra kunnat vara avgörande för ett mycket bättre paket så kanske man skulle kunnat fixa det. (:

Det jag nu har pulat ihop själv är detta paket och undrar då vad som skulle kunnat göras bättre, skulle man kunnat komma undan billigare med ungefär samma prestanda eller skulle man kanske till och med kunnat få bättre prestanda för lika mycket eller mindre pengar?

Det jag är mest fundersam över mitt paket är Processorn och moderkortet, läste att man kunde låsa upp processorn så den fick 4 kärnor istället för 2 men detta kunde tydligen bara vissa moderkort fixa?

Sen så undrar jag också lite över minnena, är det mer värt att ta 4GB fast då slöare eller är det bättre att ta 2GB men då snabbare som jag gjort i detta paket?

Ah undrar också över hårddisken, det stod SATA II på den, kommer det att funka med vanliga SATA?

Funderade först på detta paketet http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=323787 men beslutade mig för att försöka bygga ett eget istället för att se om man kanske kunde få något bättre, tyvärr är jag dock inte speciellt insatt i det här med datordelar så hjälp uppskattas verkligen.

EDIT: Hade tänkt mig en dator för spel. (:

MVH: kr0owe

Visa signatur

CPU: Intel Core i5 750 2,67GHz
RAM: Corsair 8GB (2x4GB) CL9 1600MHz
GPU: Asus GeForce GTX 970 Strix
SSD: Samsung SSD 830 128GB

Permalänk
Medlem

Jag vet inte exakt vilka modeller och så som man kan låsa upp kärnor på. DEtta får du googla eller ngt eftersom jag inte är så bra på AMD.

Har hört att denna processorn du valt ska vara kanon dock. Bra potential till O.C osv.

Tycker faktiskt du ska köra med 2x2GB minnen. Finns ingen vits att köra med mindre.
Dessa blir bra http://www.inet.se/artikel/5304315/corsair-4gb-2x2048mb-1333m...

Ditt moderkort stödjer ju sata 2 så ja det kommer funka fint Sata 1 är 1.5Gb/s och sata 2 är 3gb/s om jag inte minns fel i överföring.

Tycker ditt paket är mycket bättre än det på komplett. Ditt grafikkortet är mkt bättre.

Om du sedan vill lägga ytteligare 200kr på ett annat chassi så är antec 300 att rekommendera http://www.inet.se/artikel/6900621/antec-three-hundred. Ett antal mer fläktar där. Jag själv är ju lite kräsen med temp. i min dator så hade själv valt antec 300.

Permalänk

Det ser bra ut, men som Xosos sa: ändra til 2x2GB minne och lägga 200 kr mer på chassit han rekommenderade. Sen skulle jag ha valt, ett 5770 istället för 4870. 5770 har ju DirectX 11, OpenCL, OpenGL 3.2. Grafikkortet jag länkar till, kostar 1 449 kr. Sen länkar jag till ett test av grafkkortet.

http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=574233

http://www.techsweden.org/recension/WC9f-ati-hd-5770-crossfir...

Lycka till med köpet.

Mvh AlienCobra

Visa signatur

PS3 & PS4-Astro A50-Playseat GT-Thrustmaster T 500 RS Wheel-Ferrari F1 Add-on Wheel

Permalänk
Medlem

Medföljande kablar: 1 x adapter för DVI-VGA står det till grafikkortet. Detta betyder att jag kan koppla det till VGA? Har nämligen inget ledigt HDMI uttag till TV:n som jag tänkt köra på och byta kablar fram och tillbaka har jag tyvärr ingen större lust med.

Såg också att det stod rek. nätdelsstyrka:450W på grafikkortet, kommer dom 450 jag valt räcka? Skulle jag kunnat välja Scythe Kamariki4 450W 80+ istället för Corsair VX 450W 80+ och på så vis tjäna in 100kr? Har ju redan nu spräckt min budget på 6000kr efter Xosos och AlienCobras tips. (:

EDIT: Såg nu att Scythe Kamariki4 hade en fläkt på åvansidan, antar att det inte lär funka bra till Antec Three Hundred?

Vad menas med Hybrid CrossFireX? Antar att det är sämre än CrossFire? Crossfire är dock inget jag tänkt köra, inte den närmaste tiden i alla fall men man vet ju aldrig.

EDIT2: Kom nu även på att jag har en gammal DVD läsare liggande, skulle den kunnat funka till detta nya systemet för då tjänar jag trots allt ytterliggare 250kr.

Visa signatur

CPU: Intel Core i5 750 2,67GHz
RAM: Corsair 8GB (2x4GB) CL9 1600MHz
GPU: Asus GeForce GTX 970 Strix
SSD: Samsung SSD 830 128GB

Permalänk
Hedersmedlem

Vi ser gärna att ett pris finns med i rubriken här i köprådsforumet för att underlätta för andra medlemmar att snabbt söka information samt att vi undviker mängder av snarlika ämnen.

Det är lätt att glömma just priset i farten och absolut inget konstigt, vi hjälps åt att rätta till det så alla kan ha nytta av din trådstart.

Jag låser tråden tillfälligt så kan du skriva ett PM till mig eller någon annan moderator med ett förslag på ny rubrik så redigeras och öppnas tråden igen. Glöm inte att bifoga en länk till tråden så blir det lättare för oss att hjälpa dig.

Är du osäker klickar du på denna länk med förklaring och tydliga exempel.

*Tråd tillfälligt låst*

Visa signatur

Numera nöjd med en Chromebook.