Permalänk
Medlem

Cad-dator 4000kr eller mer?

Jag ska bygga en dator för att kunna köra cad-program på samt koppla till tvn via hdmi för att kunna se voddler på tvn.

Datorn kommer byggas i min tv-bänk så jag behöver inget chassi till den. dock kan det vara att föredra om det finns hårddisk hållare eller liknade?

har redan skärm, tangentbord och mus.

Är helt noställd med detta. Behöver ingen stor disk för jag har en server stående hemma som man kan lägga viktiga filer på, men tillräckligt för att kunna installera massor med olika cad-program på datorn. Jag funderar på att köra Win 7 Pro 64-bit.

Den ska även vara utbyggbar senare i tiden. så DDR3 är att föredra?

Jag har fått för mig att jag gillar intel processor bättre än AMD, pga av att AMD alstrar mycket mer värme än intel? datorn är även tänkt att stå på väldigt länge så den får gärna vara väldigt tyst.

Någon som har ett tips på ett komplett bra paket? jag kan gå upp i pris om det "värt det" pga av att man ska kunna uppdatera den senare.