Osäker på kompatiblitet och stabilitet

Permalänk
Medlem

Osäker på kompatiblitet och stabilitet

Hej!

Sitter framför mig med en del datordelar och är just nu osäker på kompatibiliteten mellan tre av delarna ifall jag skulle använda dem till ett nytt bygge.

Har kikat på Gigabytes hemsida efter vilka minnen moderkortet stödjer och tror minnena listade här är för på för hög spänning(?), då jag läser 1.7-1.9v på minnet och 1.5v för moderkortet, eller är jag helt ute och cyklar?

Då jag inte på länge byggt datorer så vill jag veta om jag HELT bör avstå att använda minnena eller kommer det ställas automatiskt så att det fungerar?
Är mest ute efter att datorn isåfall ska fungera, inte krångla och är inte ute efter monsterbygge eller perfektion, kommer EJ klockas på något sätt.
Så snabbt svar som möjligt är ju alltid härligt.
Önskar svarande och läsande en god fortsättning!

Minne: Kingston HyperX (KHX1600C9D3/2G) - 2GB DDR3 - 1600 CL 9 240-Pin DIMM
http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=350147&view=detailed#Pro...

CPU: i5-750, 2.66 GHz, threads 4, cache 8mb
http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=492762

Moderkort: Gigabyte P55-UD3 (rev. 1.0)
http://www.gigabyte.eu/Products/Motherboard/Products_Spec.asp...

EDIT:
Hittade denna text(citat under) på Kingston's hemsida... läser jag rätt på tredje raden(som jag gjort tjock för syns skull) så bör jag ju kunna sänka till 1.65V och då kunna använda det enkelt med mobot i tråden?
Är så ouppdaterad och vill inte bränna CPU:n pga. ett så enkelt misstag som jag kanske är på väg att göra?

Citat:

HyperX DDR3* features:

* 1.7v - 1.95v voltage range for dual-channel applications for AMD based systems and Intel chipsets older than X58
* 1.65v voltage for triple-channel Intel Core i7 9xx series applications
* 1.65v voltage for dual-channel Intel Core i5 7xx series and Core i7 8xx series applications
* Currently available in speeds up to 2133MHz and kits capacities of 8GB dual-channel, and 12GB triple-channel configurations

Permalänk
Medlem

Raderar någon moderator detta inlägg, har fått svar på annat håll och verkar inte kunna radera tråden själv, får bara ett svar om att jag inte är inloggad och/eller inte har behörighet.

Tack på förhand och god fortsättning!