Permalänk

Speldator 14-15000

https://www.inet.se/kundvagn/92d48b81-580c-4b5d-baf2-58d4894b...

Så ser min datorrigg jag har tänkt att köpa.

Den ska användas mest för att lira på då såklart. Några invändningar?

MvH Banck

Permalänk
Avstängd

Du kan inte länka till dina egna varukorgar. Ta print screen sen ladda upp på imageshack eller liknande.,

Permalänk

Tack återkommer

Permalänk
Permalänk
Medlem

skippa ssd:en och välj ett 5870

Visa signatur

I5 2500K 6870 windforce 915/1024 Coolit Eco
Asus P8P67 EVO Fractal design r2 XFX XXX 650w
Razer Lycosa/ Razer DA Benq G2420HD Logitech X-530

Permalänk
Medlem

Ser bra ut.

Visa signatur

"I know not with what weapons World War III will be fought, but World War IV will be fought with sticks and stones."
Albert Einstein (1879 - 1955)

Permalänk
Medlem

inte en blue hårddisk,är tydligen långsammare, välj en black istället

Permalänk
Medlem

vad ska du andvända datorn till?

Edit: i5 alternativ

Visa signatur

Project: Dark [color="#B7BAB7"]Snow[/color] |GTX 670| i5 750 @3,8GHz med H50| Evga P55 sli FTW| Corsair Dominator 2x2gb| Corsair HX750w MDPC-X Black 'n White|
|Samsung 840 120gb SSD|1TB Hdd| Lian Li v1000b Plus II|
Spelare för Team prOpertys Starcraft II lag

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Dskjono
skippa ssd:en och välj ett 5870

Ehe, han har ju två 5770 och de ger lika pra prestanda som ett 5870. Paketer ser bra ut ärligt talat, även om några har emot 5770 i CF. Om han väljer ett 5870 kommer det kosta 700:- mer, att ta bort SSD är bara onödigt. Oavsett om man väljer 5870 eller ej kommer han inte spara särskillt mycket.

Permalänk
Medlem

[QUOTE]Ursprungligen inskrivet av Az1337
Ehe, han har ju två 5770 och de ger lika pra prestanda som ett 5870. Paketer ser bra ut ärligt talat, även om några har emot 5770 i CF. Om han väljer ett 5870 kommer det kosta 700:- mer, att ta bort SSD är bara onödigt. Oavsett om man väljer 5870 eller ej kommer han inte spara särskillt mycket. [/QUOTEE

Såg inte det, förlåt.

Visa signatur

I5 2500K 6870 windforce 915/1024 Coolit Eco
Asus P8P67 EVO Fractal design r2 XFX XXX 650w
Razer Lycosa/ Razer DA Benq G2420HD Logitech X-530

Permalänk
Avstängd
Citat:

Såg inte det, förlåt. [/B]

Aa, ssd är inte så motiverande på grund av det höga priset, men det är ett krav på datorer så som TS ska ha. Ssd är dock inte prisvärt enligt mig, även fast jag själv har det.

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av HoBb3
vad ska du andvända datorn till?

Edit: i5 alternativ
http://img191.imageshack.us/img191/1728/145ko.jpg

Egentligen bara spelande och att det ska vara relativt framtidssäker.

Skulle jag vilja uppgradera så ska det gå. Inte för att det kanske sker men ändå ha möjligheten.

Men de flesta verkar ändå ha likartade åsikter fast inget som verkar allt för taskigt val. Jag tackar, och får fundera över i5 systemet.

Både valen känns ändå ganska bra.

Sådana här trådar handlar väl mestadels att känna sig trygg i köpet och får man inga större invändningar så tycker jag man kan köra från ursprungsidén. Men ska inte göra något förhastat utan tänka igenom detta noga.

Tackar

Permalänk
Avstängd

Mannen, det är inte mycket att tänka egentligen, det första är att tänka på om du har råd, det andra vilka användningsområden du har, det tredje vad du prioriterar. Det fjärde och mindre viktiga är vilken status du vill ha, vill du ha lillkusinen i5, eller grand master i7:an, du bestämmer.

Permalänk

När det gäller pengar och så är det för alla att dom försvinner antingen på x eller på y om inte en blandning av det.

Tanken med SSD är att jag ändå köper ett system som detta kan jag lika gärna unna mig snabbare startupptider för OS och spel. Priser är högt, men man är för jävla bra på att förhandla med sig själv i vissa lägen.

Datorn ska ju ändå kännas extra snabb

Permalänk
Avstängd

Hobbes paket ser bra ut, jag tycker du kan köra på det ärligt talat. i5 ger bra spelprestanda samt bra prestanda i applikationer. i7 är ju kungen såklart, men frågan är om du vill ha det "bästa" eller nöjer dig med lite "sämre" fast ändå jävligt bra system. Huruvuda du vill köra två 5770 eller ett 5870 spelar inte så stor roll, det skiljer 6-700:- och i prestanda i princip inget. Har du råd med 5870 ta det istället, för alla spel stödjer inte CF. Kanske bättre att ta en billigare i5, ett bra moderkort sen en bra kylning så du kan klocka upp i 3,8-3,9Ghz. Jag vet inte änns om i7 920 system är tillräcklig motiverande för en speldator eller om du verkligen kommer ha nytta av den extra kraften. Spelar du mest är i5 ett bra val, håller du på mycket med program o skit, rippar, winzippa och sånt och vill ha en statusikon då är det i7 som gäller.

Permalänk

+1 på hobbes

Visa signatur

Ljud: Asus Xonar Essence STX | Beyerdynamic DT 880 600Ω Manufaktur |