Hja, nätaggregatet du valt är väldigt overkill, även 450W-aggregatet jag plockade ihop är overkill. Jag skulle gissa att effektförbrukningen kommer ligga runt 60W idle och 150W load, det är lite svårt att hitta tester på i5'an där de inte använt ett strömslukande grafikkort, men 60/150 låter vettigt med tanke på i5'ans TDP på 95W och att HD4550 konsumerar 20W som mest.
Iom att nätaggregatet monteras i nedre delen av chassit (Fractal Design R2) kommer värmen från processor och grafikkort inte gå igjenom nätaggregatet (som är vanligt för chassin där nätaggregatet är monterat i toppen) så det enda nätaggregatet behöver kyla är dess egen värmeproduktion.
Jag tror därför 450W och 650W kommer vara lika "högljudda", se t.ex. Corsairs egna grafer...
Ljudnivån är alltså bättre i VX450. Effektiviteten ligger på samma nivå dvs båda nätaggregatet producerar lika mkt värme (hju lägre effekt desto mer värme produceras i nätaggregatet) som fläkten måste transporteras bort.
Nackdelen med 450W-agget skulle vara att det inte är modulärt men med tanke på priset på HX 650W skulle jag välja det semi-fläktlösa istället, det är helt knäpptyst i en dator utan ett strömslukande grafikkort och oxå modulärt. Det finns för 1 096:- i Spånga. Annars skulle jag valt VX450W.
Vad gäller hårddiskarna är F3an helt okej, det är skillnad på ljudet från mekaniska diskar som används för lagring vs system, 5400rpm-diskar är lite tystare men överlag kan man väl säga som så att lagringsdiskar har ett helt annan ljudmönster, läsarmen behöver inte röra på sig lika frenetiskt på en lagringsdisk.