Hjälp med att välja chassi fläktar & Fläktkontroll (Tribbe är nybörjare)

Permalänk
Medlem

Hjälp med att välja chassi fläktar & Fläktkontroll (Tribbe är nybörjare)

Hej, jag byggde för en kortstund sen ihop min nya dator.
Efter mycket tänkande osv så valde jag ett stort chassi då jag fick för mig att det skulle vara lättast att bygga i, jag valde att köpa ett Obsidian 800D.
Saken är den att jag glömde (är ju nybörjare) köpa med fläktar...
Därför behöver jag er hjälp med att köpa fläktar.

Min tanke är den att köpa 3st 120mm fläktar som blåser utåt i toppen.
Har spanat in Scythe 120mm Slip Stream Fan serien... vet dock inte vilken hastighet man ska satsa på.. jag har läst runt lite och fattat det som att det kan vara smart att köpa lite kraftigare fläktar och sen en fläktkontroll så att man kan dra ner fläktarna när man till exempel inte pressar datorn.
Kan då t.ex Scythe 120mm Slip Stream Fan, 1600rpm vara någonting och sen någon fläktkontroll.

Sen fläktkontrollen.. har tittat runt lite på dom och jag fattar inte riktigt hur man fäster dom (kalla mig dum om ni vill) men 800D har ju som spakar eller vad jag ska kalla dom för att fästa det man monterar i 5,25" platserna. Men jag har noterat att många fläktkontroller har en väldigt kort bit att fästas på... kan man slita bort "spakarna" och sen på något vis skruva dit som vanligt?

Har i mitt bygge lyckas få dit en H50 kylare ifrån Corsair men har sett att många när man läser runt bytt fläkten till radiatorn. Är det för att den som följer med är för dålig eller för att de överklockar? Bör jag ens fundera över detta?

Även en till fråga och då kommer en fin bild in i posten..

Kommer min Cpu kylare att suga in varmluften som skjuts ut ur chassit? eller stiger värmen så fort att det inte är någon fara? Jag hoppas bilden talar för hur jag tänker nu.. Lade även till en vit markering på dom så kallade spakarna..

Aja nu känns det som att det blir ett långt första inlägg på Sweclockers sida men som ni märker är jag ny inom det här men vill gärna lära mig.
De 3 120mm fläktarna antar jag att jag skulle behöva ganska snart då jag inte har någon som blåser utåt i chassit.

Tack i förhand
/Tribbe som klurar för mycket

Visa signatur

Nybörjare som gärna vill lära sig.

Permalänk
Medlem
Citat:

Slip Stream

http://www.dragonsteelmods.com/index.php?option=com_content&t...

Citat:

spakar

Ja, allt går å modda, fråga är hur mycket man törs göra.

Citat:

H50

För dom vill ha bättre kylning, behövs inte alls.

Citat:

Cpu

Om jag förstod detta rätt så menade du värmen som går ut på baksidan ska vandra tillbaka på mot sidoplåten. Nej (såvida inte burk står i skåp)

Visa signatur

Det du inte hinner idag hinner du inte imorgon med.

Permalänk
Medlem
Citat:

Om jag förstod detta rätt så menade du värmen som går ut på baksidan ska vandra tillbaka på mot sidoplåten. Nej (såvida inte burk står i skåp)

Nja det jag menade var att värmen vandrar från toppen sen ner bak och in till kylaren. De orange'a strecken jag ritat är alltså värme och de blå är den luft som fläkten skjuter in till kylaren på baksidan.

Efter att ha läst den där recensionen du länkade så har jag fastnat ännu mer för dom fläktarna så blir trodligen sånna. Men behöver lite hjälp med val av en fläktkontroller vill helst ha den sitta uppe i mina 5,25" fack men jag fattar inte hur man fäster dom

Den där t.ex är en sån som är väldigt kort baktill.. hur fäster man den? Eller är det bara att sätta den på plats och dra dit den med spaken? Håller det...?

Har även förstått efter att tittat runt lite till här på sidan att folk vill veta vad man har för budget.. Så fläktarna är väll fläktar som kostar ungefär som slip stream fläktarna, och fläktkontroller har jag ingen koll på alls... känner ingen som har en sån ens... Vill helst ha en 5,25" men pris har jag ingen koll på alls.. En Svart och "clean" kommer förmodligen inte att pilla speciellt ofta på den så jag letar ju inte efter någon värsting..

/Tribbe.

Visa signatur

Nybörjare som gärna vill lära sig.

Permalänk
Medlem

Tänkte lägga min beställning idag och funderar på detta.

3st http://www.indomo.se/index.php?mode=item&id=4036&session=3c2b... (Scythe Slip Stream 1600rpm)
Och sen styra dom med http://www.indomo.se/index.php?mode=item&id=6087&session=3c2b... (Scythe Kazer Server 5,25-tum fläktkontroller svart)

Skulle det funka?
Eller bör jag kolla på någonting annat?

/Tribbe.

Visa signatur

Nybörjare som gärna vill lära sig.

Permalänk

tänk på att du med fläktkontrollen från Scythe endast kan styra 4 fläktar, där du med den från Zalman kan styra 5/6. (är inte riktigt säker på om det var 5 eller 6, har för mig att det var något lurt med den sista "skruven")

Lycka till!

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Ljungan11
tänk på att du med fläktkontrollen från Scythe endast kan styra 4 fläktar, där du med den från Zalman kan styra 5/6. (är inte riktigt säker på om det var 5 eller 6, har för mig att det var något lurt med den sista "skruven")

Lycka till!

Hej, tack för svar.

Bör jag satsa på denna menar du? http://www.indomo.se/index.php?mode=item&id=3032&session=6d1e... (Zalman MFC1 Plus, fläktkontroller, 6-kanaler, svart) Den har ju helt klart ett bättre pris men för mig som är ny inom detta så hittar jag ingen stans om det är en 5,25" eller 3,5"

/Tribbe

Visa signatur

Nybörjare som gärna vill lära sig.