Permalänk
Medlem

CPU kylare, får den plats?

ville köpa noctuakylaren men är väldigt osäker på om den får plats. Om ni inte tror eller är säkra på att den inte får plats kom gärna med tips på en annan mindre (ska kyla en e8400 på nära 4ghz) tack

Permalänk
Medlem

Mät? så för du en aning om hur stor kylare du för plats med

Visa signatur

Intel Core i5-3570k@4,2GHz | H50 | Asus P8Z68-V/GEN3 | Gigabyte Radeon HD7970 | Corsair 2x4GB@1866Mhz | Intel X25-M G2 80GB | Corsair Force 3 120GB |

Permalänk
Medlem

Du får väl mäta och se efter
Scythe Kabuto kylaren tycker jag är väldig prisvärd!
Kylerr min i7 860 @ 3,2 och den har Idle ~30 grader, <35 vid spelande
Kostar runt 400:- och passar utmärkt i mitt chassi som är ~15 cm djupt

Visa signatur

Intel i7 860 @ 3,5 GHz| Gigabyte P55A-UD4 | EVGA 580 @ 820/4100 MHz | XMS3 8GB @ 1600MHz | Atcs 840

Permalänk
Medlem

TS: varför inte börja söka på forumet (det finns många goda tips och förslag - se även galleriet) och även mäta upp sin låda??

Om det är en låda av Cooler Master Elite-typ med en yttre bredd på ca 190 mm, så blir det svårt att få in en stor stående CPU-kylare med en 120 mm (140 mm) fläkt och fästen som mäter en höjd kring 160-170 mm, om man ska kunna stänga dörrsidan utan risker för skador på kylaren och resten av datorns hårdvara. För de största kylarna behöver lådan vara minst 200 mm bred eller bredare.

Om det är så, får du söka efter en kylare som är kring 150 mm hög eller en liggande kylare med 120 mm fläkt (kanske med en 140 mm fläkt?)

Tips. Planerar du överklockning bör du se till att det finns mer luftcirkulation i lådan vilket inbegriper bl.a. att ta bort plåtgaller/stansade hålen i lådans plåtar, för frontfläkt och bakfläkten. Det är ett plus att ta bort PCI-blecken för mer luftcirkulation - det är de som sitter nedanför grafikkorten baktill på lådan.

Allmänt. Du behöver också se över kabeldragningen (det är lite rörigt enligt bilden) och frigöra området kring hårddiskburen så mycket som möjligt för mer luftcirkulationen i och genom lådan, om du använder en fläkt i fronten på lådan.

/Saint25