Allt från Computex 2023

Microsoft stoppar piratkopierade Windows 7

Permalänk

Som vanligt så handlar skydd om att försvåra, tar vi dörrar så ska de stänga ute tjuvar en viss tid inte göra det omöjligt att bryta in.
Nu kommer såklart hackers fixa så att denna ruta kommer gå att stänga ner, men det finns gott om lamers där ute som kan bli oroliga. Och när MS håller på att gör såhär så kanske andelen som kör lagligt kan öka.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Devil May Cry
Ni som piratkopierar Windows 7. Hur tänker ni då? Att det är gratis? Ett av de bästa OS från Windows som dessutom ges ut gratis via MSDNAA och kostar 100kr med csn.

Dom som inte köper eller inte har äkta versionen borde då avlivas.

100kr är för mycket, MS borde anpassa priset efter marknaden.

Skämt åsido alla är inte studenter, då blir det genast dyrare. När man dessutom i princip får betala fullpris för en uppgradering från Vista så känns det inte så roligt (de som köpte vista sent fick köpa win7 billigt)

Så det handlar om att den finns en massa pengar att spara genom att vara olaglig, men väldigt liten chans att åka dit. Och personen/företaget som drabbar är något rikt som de flesta inte bryr sig så mycket om.

Så jag tycker inte alls det är konstigt att många piratkopierar win7. Sedan visst kan jag hålla med om att vissa är extremt snikna, köper en ny stationär dator för runt 20 000kr, men lika förbaskat inte tycker 1000kr på den mjukvara som de mest kommer använda är för mycket.

*edit*
Att låta studenter köpa vissa produkter billigt är ett skitsmart sätt att stärka sitt varumärke. Det är dock inte alltid vidare schysst ur konkurrenssynpunkt, där man kan diskutera konsekvenser för de olika fallen. I windows fall, så leder det till att studenterna är vana med windows och vill ha denna mjukvara på sin arbetsplats.

Visa signatur

[Core i7-3930K med 32GB ram, 2*256GB SSD] & [Core i7 3770K med 16 GB RAM, 256GB SSD] som tillsammans har ett [HD 5850 1GB] och 3st 24".

Permalänk
Medlem

Tycker att man ska ha en riktig verision av W7, menar köper man en dator för ett par tusen så dör man väl inte av 2k extra haha + att de ingår till många datorer + laptops oftast.

Bra av Microsoft där, hoppas dom lyckas till 99%

Visa signatur

Ohoj Kapten!

Permalänk
Hedersmedlem

Som sagt kan det vara klokt att repetera forumreglerna innan man gör bort sig: http://www.sweclockers.com/forum/regler.php?s=

Permalänk
Hedersmedlem

Tror inte MS är ute efter att sätta dit såna som laddar ner själva och installerar, de vet att det inte funkar i längden.
De är ute efter dom oseriösa affärerna som säljer en dator med windows (och tar betalt för det) när det egentligen är en piratkopia, då räcker det med en nag-ruta så får kunden veta om det och kan göra hur de vill, de skulle få mycket klagomål om de gjorde datorn oanvändbar bara för att någon blivit lurad.

Visa signatur

Nämen hej!

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Lazzar
Har man 7 datorer i hushållet blir det inget vidare kul att betala för 7 licenser, inte en chans, kasta ut pengarna i sjön tänker jag fasiken ej göra. De får vara glada att jag använder operativsystemet och för kunskapen och ordet vidare till andra så att säga, istället för att gå över till linux t.ex

skitsnack i övrigt kommer alltid att finnas "sätt" att kringgå.

Nej det är inte alls farligt, om du har studenrabatt får du 7 licenser med windows 7 ultimate för bara 10465kr...

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av z0rna
Tycker att man ska ha en riktig verision av W7, menar köper man en dator för ett par tusen så dör man väl inte av 2k extra haha + att de ingår till många datorer + laptops oftast.

Bra av Microsoft där, hoppas dom lyckas till 99%

eller så lägger man 2k på en ssd hårddisk istället.

Permalänk
Medlem

Tacka vet jag MSDNAA.

Kommer ihåg första föreläsningen vi hade på högskolan, läraren frågade om det var någon som körde piratkopierat OS.
Av 76 personer räckte iallafall 60 stycken upp handen, läraren smålog lite och sa att skolan delade ut Windows 7 licenser gratis, så nu slapp man pilla med det längre.

Nu i efterhand är 60 av 76 pers en ganska skrämmande siffra, fast det var också en klass på en nätverkslinje, alltså s.k datornördar hela bunten. Kan tänka mig att de som inte räckte upp handen körde Linux istället.

Visa signatur

CCNA

Permalänk

Microsofts produkter har varit skit i många år enligt min mening men 2 produkter har de lyckats med storartat

MS Intellimouse Explorer 3.o
Windows 7

Och då de gjort ett riktigt bra operativsystem som fungerar lika bra och i visa fall bättre än OS X (har kört OS X på Macbook pro så har erfarenhet själv) så har jag självfallet original version, retail då jag ofta byter system och det blir billigare i längden med en kopia man kan föra över till sitt nya system

Visa signatur

Desktop | CPU: AMD Ryzen 7 5700X | GPU: Radeon RX 7900 XT 20gb | RAM 32gb ddr4 3600mhz | SSD Kingston KC3000 2tb
Apple MacBook Air | CPU/GPU: M1 | RAM: 8gb | SSD: 256gb
PS5 2,8TB || Iphone 14 128gb || Nintendo Switch || LG B9S OLED 55"

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Valiumballong
Ehm... här snackar vi någon med koll på priser!

http://www.prisjakt.nu/#rparams=ss=Windows%207

1735:- för Home Premium. Vad är det du försöker bevisa?

Visa signatur

Primär: MBP 16", M1 Pro, 32 GB, 512 GB SSD, Thunderbolt dock, Dell U3415W HTPC: FD Node 202, Ryzen R5 3600, 16 GB, Radeon RX480 Nitro+ 4 GB, 850 Pro 512 GB+MX100 512GB Main server: Rasberry Pi 4 8 GB Worker server: FD Node 304, Core i3 3220T, 16 GB RAM, 60 GB Intel 330+80 GB 320, 3*3TB WD Red, Debian Backup: AMD E-350, 8 GB, 40 GB Intel V40, 3x3TB WD Red, Debian

Permalänk
Medlem

Skulle tro att det är många fler än man tror som sitter här inne på forumet med ett pirat-os, samtidigt som dom samtalar om att stoppa piratkopieringen och hur dålig den är osv.

Majoriteten av dagens trådar i köpråds-kategorin brukar alltid innehålla ett W7 eller dylikt Home Premium i kundkorgen. Tror att många lägger tillbaka den ur kundkorgen så fort Swec's professionella anvädare delat med sig av sina åsikter då TS vet hur löjligt enkelt det är att fixa en fungerande och stabil kopia som håller utan att betala för sig.

Visa signatur

🖥️ Fractal Design Node 804 • Asrock Fatal1ty X99M Killer • Intel 5820K • Noctua NH-U12S • Corsair Vengeance 16GB • Gigabyte GTX 970 • be quiet! Dark Power Pro 550w • 2x Intel 520 120GB • 2x 1TB • 1x 3TB
💻 Microsoft Surface Pro (8GB/128GB)
 iPhone 11 64GB 🎧 SONY WH-1000XM3
🎵📲 SONY NW-ZX300 64GB [Region changed & Mr Walkman custom firmware loaded] + 256GB xtra • Audio Technica ATH-M50X

Permalänk
Avstängd

Vad kostar Windows 7 Ultimate Eng med CSN kort. Någon som kan kolla?

Visa signatur

Cyrix 686 - 166MHz, ASUS P5S-VM, 64MB ram, Matrox Mystique 4mb + Orchid Righteous Voodoo 2 3DFx 12MB 2x SLI, Quantum Fireball 1.28Gb, Quantum Bigfoot 6GB, Creative Soundblaster AWE32 8mb, 3Com 3C509B-TPC 10Mbit, Mitsumi CD-ROM 6x.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av solger
eller så lägger man 2k på en ssd hårddisk istället.

Beror på, om man ser det 100% nödvändigt att spara några sekunder på saker man gör haha.... själv ser jag ingen mening med sekunders sparande av tid osv.

Men smaken är som baken.

Visa signatur

Ohoj Kapten!

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Lakanman
Vad kostar Windows 7 Ultimate Eng med CSN kort. Någon som kan kolla?

Citat:

Ursprungligen inskrivet av solger
Windows Ultimate sv/en kostar för mig 1500kr med csn kort. 1100kr för pro.

Permalänk
Medlem

Piratkopierat windows.. usch... känns ju som att gå in på IE6 utan antivirus/brandvägg >.<

Visa signatur

Inet gratis frakt
PG279Q | 6XX | X-Fi Titanium HD | RTX 2080 | 2700X
G.Skill 3200 CL14 | Fractal R5 | B450-F | 970 EVO | Seasonic 750W

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av z0rna
Beror på, om man ser det 100% nödvändigt att spara några sekunder på saker man gör haha.... själv ser jag ingen mening med sekunders sparande av tid osv.

Men smaken är som baken.

ett bättre grafikkort då
ialflall, 2k mer till hårdvara än 2k till mjukvara.

Permalänk
Medlem

blir W7 för mig snart. dock när allt sånt här skit slutar. kommer aldrig funka! men ska endå fixa en äkta.

Visa signatur

Jag har en SpElDaTa

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av ChaosClocker
Piratkopierat windows.. usch... känns ju som att gå in på IE6 utan antivirus/brandvägg >.<

Jo håller med.... till 100... haha.
känns så onödigt med ett piratkopierat Os ärligt talat.

Men men , finns många kids som ser en väldigt stor mening med det och får vara lite "olagliga", och det måste ju vara status för endel.

Visa signatur

Ohoj Kapten!

Permalänk
Inaktiv
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Ollebro
hade de haft rimliga priser på sina os som apple så hade jag köpt windows 7. tänker inte betala ett par tusen för något man bara får massor problem med.

Skönt tänk där. Det är för dyrt, därför tänker du inte betala, men anser ändå att du har rätt att använda det? Och att du har problem med det, gör det ditt argument starkare?

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av solger
ett bättre grafikkort då
ialflall, 2k mer till hårdvara än 2k till mjukvara.

haha! ja fan.... då finns det faktiskt en större mening måste jag ju erkänna!
u got me there....

Visa signatur

Ohoj Kapten!

Permalänk

Löjligt dyrt när Apples nya OS kostar 319 :- ...

Permalänk
Medlem

Hur många §7 ser ni? M$ har gjort mycke skit, men dock även om så är fallet, sen w95 har dom vunnit folks röster, dels för den enkla klicka/dra funktioner.
Linux möter upp å slår dem på alla punkter OM man vet hur man confar det!
Finns vissa företag som drar scam genom linux å erbjuda skrot för en summa pengar, med deras confar.

Om alla hatade alla lika mycket som de ligger på M$ skulle i princip alla tjänster dyka pga virus,säkerhet´s hål m.m.

Visa signatur

Det du inte hinner idag hinner du inte imorgon med.

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Lakanman
Vad kostar Windows 7 Ultimate Eng med CSN kort. Någon som kan kolla?

1495 inkl. moms (frakt e tydligen gratis!)

Visa signatur

Citera för svar

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Lazzar
Har man 7 datorer i hushållet blir det inget vidare kul att betala för 7 licenser, inte en chans, kasta ut pengarna i sjön tänker jag fasiken ej göra. De får vara glada att jag använder operativsystemet och för kunskapen och ordet vidare till andra så att säga, istället för att gå över till linux t.ex

skitsnack i övrigt kommer alltid att finnas "sätt" att kringgå.

blir så trött på att det är ok att köra pirat bara för att det är dyrt, kör nått billigare då, xp är det säkert bra pris på nu.
köp bil men tjuvtanka, fan soppan kostar ju 11.50kr/l
växupp å sluta försvara er med att det är dyrt, om nått är bra ska man ha en laglig kopia. många säger att dom är tvingade att köra MS för det går inta att lira CS eller nåt på deras kära Linux som är så bra. även det ett vanligt försvar varför man ej behöver betala

Löjligt dyrt när Apples nya OS kostar 319 :- ...

dom som håller med om ovanstånde kan ju köpa det 319kr är ju jätte bra pris

Visa signatur

10100111001

Permalänk

Nog för att jag inte förspråkar piratkopiering så kommer nog denna motarbetning av piratkopierade versioner av W7 troligen bli ineffektiv inom en snar framtid om man ser det historiskt sett.

Crackarna hittar nog på någon form av dial-home blockare tillsammans med en mer traditionell Windows crack alternativt någon typ av mer avancerad crack som ger en mer dynamisk legitimitet eller hur man ska säga.

Iofs rena spekulationer då jag inte lärt mig cracka men kan tänka mig att de kan göra ett sådant upplägg.

W7 Pro OEM x64 till vardags, ArchLinux på servern, Debian till utvecklingsservern säger jag bara

Visa signatur

MAIN: AMD Ryzen 3900X | Corsair Hydro H115i RGB Platinum | 32gb G.Skill DDR4 @ 3600mhz | Asus X570-F | PowerColor RX6900XT RedDevil Ultimate | 1TB m.2 SSD gen 4 | 256gb m.2 SSD gen 4 | 1TB HDD

Permalänk
Medlem

alltså vet inte vart jag ska fråga detta... men skulle vilja veta hur man får en liten bild under namn&medlem.

Pinsamt. Men hittade inget ställe i forumet att fråga :/. och BARA för att jag skriver det så finns det väl något som jag inte såg.
(min vanliga tur -.-)

Visa signatur

Ohoj Kapten!

Permalänk
Medlem

Vilken tur att jag har studentlicens, så jag sitter säkert. Däremot två av mina kompisar...

Aja, för mig spelar det ingen roll men kan ju bli surt för andra. Men det är ju inte fel av microsoft att skydda sina saker. Är ju helt rätt i att göra det.

Visa signatur

O2+ODAC - Denon AH-D2000
MiniDSP SHD - Emotiva UPA1 - Had Oy högtalare

Permalänk
Medlem

Och om man hoppar över just denna uppdateringen?

Visa signatur

Desktop: Arch Linux - i7 3770 - 16GB DDR3 - R9 290X 4GB - 1TB M2 SSD - 1TB SATA SSD - AOC U32PWQU 4K
Dell Latitude 7400 2-in-1 - Arch Linux - i5 8265u

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Fire_Ice
Och om man hoppar över just denna uppdateringen?

Så borde du gå säker

Visa signatur

Citera för svar

Permalänk
Sötast
Citat:

Ursprungligen inskrivet av ChaosClocker
Piratkopierat windows.. usch... känns ju som att gå in på IE6 utan antivirus/brandvägg >.<

Åhfan, vad baserar du det på? Okunskap?

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Sergeant44
Skulle tro att det är många fler än man tror som sitter här inne på forumet med ett pirat-os, samtidigt som dom samtalar om att stoppa piratkopieringen och hur dålig den är osv.

Då kan man fråga sig är dessa hycklare?
Min åsikt är att de som kör pirat och säger att folk ska sluta med detta är några stora hycklare, men personer som kör pirat och det är bra att detta försvåras är inte det. Då deras åsikt kommer göra svårare för dem själva att köra pirat. Orsaken till att de kör pirat är att de sparar pengar, och inte tycker det är roligt att betala för något som andra tar gratis.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Sergeant44
Majoriteten av dagens trådar i köpråds-kategorin brukar alltid innehålla ett W7 eller dylikt Home Premium i kundkorgen. Tror att många lägger tillbaka den ur kundkorgen så fort Swec's professionella anvädare delat med sig av sina åsikter då TS vet hur löjligt enkelt det är att fixa en fungerande och stabil kopia som håller utan att betala för sig.

Nu vet jag inte om majoriteten av köp-trådarna gör det, säkerligen de lite dyrare datorerna.
Vissa vill väl säkerligen undvika rånartjänst resonemanget, du har en dator och då ska du betala för win7, om du sedan använder win7 är skitsamma för du har en möjlighet att använda den.

Jag skulle tro att få med dyra nyinköpta självt ihopmonterade persondatorer piratkopierar win7 som fungerar så bra, dock har vi det där med att vem vill köra premium när det finns ultimat? Att de inte använder någon av finesserna av ultimat är skitsamma, det är dessutom en helt annan logo vid uppstarten. Nu köper i o.f.s. vissa ssd, vilket innebär att de inte får njuta lika länge vid denna logo.

Visa signatur

[Core i7-3930K med 32GB ram, 2*256GB SSD] & [Core i7 3770K med 16 GB RAM, 256GB SSD] som tillsammans har ett [HD 5850 1GB] och 3st 24".