Chassin - Antec Sonata III låter mycket, idé att köpa ett Fractal Design Define R2?

Permalänk
Medlem

Chassin - Antec Sonata III låter mycket, idé att köpa ett Fractal Design Define R2?

Sitter idag på en Antec Sonata III Mid Tower (500w). Tycker att det låter väldigt mycket. Kanske inte från de inbyggda fläktarna i lådan men desto mer hör jag från processor och framförallt grafikkort (Asus 4870).

Har hört en hel del gott om Fractal Designs Define R2 och även hört den och tycker den låter tystare.

Kommer jag få en tystare dator om jag köper ett Fractal Design Define R2 med ett Corsair nätagg?

Om inte finns andra tips på hur jag får en tystare låda utan att bli ruinerad?

Permalänk
Medlem

Du kommer nog få en tystare dator.

Men framförallt lär du få en betydligt svalare och mer lättarbetad burk som dessutom ser bättre ut.
Du skulle också kunna byta ut kylningen på framförallt ditt 4870 då det låter bra mycket med referens kylaren men även kylningen på processorn skulle du kunna ta o byta om du inte redan gjort det.

Visa signatur

Lian Li A71FB, Bequiet Dark Pro 850w, Asus P9X79 pro, i7 3930k@4.7Ghz, R9 290X, H2O, 32gb ddr3, Samsung 830 128gb, 2x 1.5tb WD black, Asus Phoebus.

Permalänk
Medlem

Nytt Chassi är inte lösningen, tysta komponter ger förutsättningar för tysta datorer, chassit är bara en av faktorerna. Sonata III är ett bra och tyst chassi som egentligen bara har en nackdel förutom fläktarna och det är hårddisk buren som är restriktiv men sätter du en fläkt på den blir kylningen bra.

Byt chassifläkt till en Nexus Real Silent och köp sedan en ny kylare till grafikkortet, en Accelero Twin Turbo går bra om du beåller bakdelen från orginalkylaren.

Har du pengar över så investera in en skaplig processorkylare som Freezer Pro eller Scythe Ninja 2 om du har råd.

Visa signatur

Core i5 2500K@4Ghz, 8 Gb Kingston Hyper X 1600 DDR3, MSI Z68-GD55, OCZ Vertex 4, Asus GTX670 DC2, Corsair VX 450.
Kyld av Hyper 212 Plus Evo: Corsair SP120 Quiet PWM, 3 Nexus Real Silent 120 mm @ 7V.