Datorn: Behöver en enkel, liten, sval, och stabil dator som skall hålla länge. Kommer mest vara officearbete och surfing som jag gör på datorn. Det behövs alltså inget värstinggrafikkort eller liknande.
+ Athlon II X3 tycker jag är mer prisvärd, en ytterligare kärna, och kostar bara 707:-.
+ Nu är det väl väldigt individuellt vilken typ av ljud man retar sig mest på men själv tycker jag att man kan använda den medföljande processor- och chassifläkten och låta BIOS styra hastigheten på dem utifrån temperaturen, de kommer i så fall vara tysta den mesta av tiden för att sedan spinna upp när du verkligen belastar systemet. Eftersom det inte går att göra detsamma för nätaggregatet hade jag rekommenderat ett helt tyst nätaggregat före ett byte av processor- och chassifläkt, Nesteq har ett semi-fläktlöst där fläkten bara går igång när det verkligen behövs (http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=444888). Jag har ett sådant själv och tycker att det är skönare med ett helt tyst system, och stör mig inte på när processorfläkten går igång när processorbelastningen har legat hög någon/-gra minuter, fläkten i nätaggregatet har gått igång några enstaka gånger under kanske 3 års tid. Annars hade jag rekommenderat ett FSP 400W (http://www.inet.se/artikel/6909507/400w-fsp-400-60apn-bulk) istället då jag tycker att det är onödigt att lägga pengarna på Corsair-agget i en arbetsdator.
+ Som alternativ till DDR3-minnet du har valt kan nämnas att det finns billiga 4 GB DDR2-minnen (http://www.inet.se/artikel/5304234/...b-2x2048mb-xms2), i så fall byter du oxå ut moderkortet till ett AM2/AM2+/AM3 moderkort (det finns ett par med 785G).
Ursprungligen inskrivet av Warzius Kör på FSP's 350 W nätagg för 200 kr mindre, det räcker lätt.
FSPs äldre 350W PNF har med dagens mått mätt dålig effektivitet och är inte alls lika bra som deras nyare APN-serie. Den 400W som jag länkade har högre effektivitet och uppfyller kraven för 80 Plus Bronze*, med 82% effektivitet vid 20% load och 85% vid 50% load (det är faktiskt bättre än Corsairs agg). I jmfrelse har FSPs 350W ~73% effektivitet.
400W-agget kostar endast 35:- mer än 350W-agget.
Hju högre effektivitet desto mindre värme skapas i aggregatet, vilket innebär att fläkten inte behöver gå lika hårt.