NY mobil - Android, Maemo eller iPhone?

Permalänk
Medlem

NY mobil - Android, Maemo eller iPhone?

Hej!

Nu är det så att jag ska få en iPhone 3GS i present, och jag funderar på att sälja den och köpa antingen: Nexus One, Nokia N900 eller behålla iPhone.

Vad jag vet så är N900 mest öppet av de alla, men jag är en person som är ganska kräsen. Jag vill ha en smartphone som är smart, men ska vara roligt att använda, som t.ex. iphones UI. När jag kollar på Nexus One's UI, så är det många 3D effekter, och det gillar jag, och samtidigt är den en mycket bra telefon. Men när jag ser N900, så ser den tråkig ut, och man blir inte lika glad att använda den. Ja, jag vet att jag är kräsen, men jag har Nokia 5800 för nuvarande, och medan den är en bra telefon, så är UI tråkig och det förstör det hela.

Så vad ska jag göra, tycker ni? Om jag jailbreakar Iphone 3gs, kommer jag få samma möjligheter som N900 och android?

Alla svar är uppskattade.

Permalänk
Inaktiv

android givetvis men nexus one vet jag inte om den lockar mest??

Permalänk
Medlem

En jailbreakad 3GS är svårslagen! Skulle kört på en sån då jag själv har en.

Annars skulle jag gått på Nexus One då den verkar riktigt bra, nästan bättre än iPhonen tom. På pappret är den bättre, men ajg är mer van med iPhone UI, därav bara nästan.

N900 är väl okej.. om man gillar Nokia.

Visa signatur

hahahahahahahahahsdhah

Permalänk

N900 är mer en dator en en smartphone, med inbyggt firefox mobile mm, för grym surfning. Detta operativsystem kommer nog ha ganska litet community då det enbart är N900 och n800? som har maemo och alltså inte mkt folk som kommer utveckla program åt dessa (eller snarare mer folk på andra plattformar). Sedan har väl nokia gått ihop med intel för att göra ett nytt operativsystem av maemo (så de kanske inte finns kvar så länge till).

Mellan iphone och N1 så bör man fundera på vad man behöver. Multitasking? Hur bra Multitouch (N1 har bara i begränsade apps typ browser och maps) medans Iphone har mkt bra multitouch. Sedan är N1 sjukt öppen (speciellt om man vill roota och byta lite roms mm) Då går de iprincip göra vad man vill. Men största skillnaden är som sakt UI , där de är mer personligt vad du tycker om. Sj tycker jag om att man kan byta Home application i android och därmed testa fram ett bra UI medans alla iphone har exakt samma .

Så man bör fundera på vad man ska ha telefonen till och se vad man själv gillar.

Permalänk
Medlem

Vad jag vill ha i en telefon är: Att det ska gå smooth, när man t.ex. har en musikspelare öppen, och om man t.ex. gör annat så ska det inte gå segt. Och mobilen ska inte krascha så ofta och vara snabb.

Alltså bara funka utan krångel. Och hur bra är jailbreakad iphone 3gs? kan man ha flash och andra grejer? hur bra är det egentligen?

Och med jailbreakad iphone, kan man ha andra musik spelare/videospelare/webbläsare?

Permalänk
Medlem

Jag har själv precis skaffat min första Android lur. En Acer Liquid S100.

Är grymt nöjd med den. Den är snabb och stabil. Kan varmt rekommendera den.

Visa signatur

En spontan tanke, Planerad in i minsta detalj

Permalänk
Medlem

Första Android Hade Iphone

GO ANDROID säger jag

Tycker du ska testa både telefonen o dra en slutsats!

Permalänk

Har för mig att du kan köra flash på jailbreakade dock är det ju inte adobes orginal. Därefmot kör ju n1 de från orginal (beta) men kommer en ota uppdatering då de riktiga är klart.

Hade själv en magic som jag sålde (sjukt nöjd med men inväntar HTC Desire för mer prestanda). Största skillnaden på Iphone å N1 är väl multitask som jag ser det vill du kunna lyssna på musik och surfa samtidigt så är det android du ska ha (vet att de går numera på iphone med jailbreak men denna telefon är inte byggd för detta och kan medföra vissa problem).

Permalänk
Medlem

med jailbreakad iphone, kan man ha andra musik spelare/videospelare/webbläsare?

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av XBox360
Vad jag vill ha i en telefon är: Att det ska gå smooth, när man t.ex. har en musikspelare öppen, och om man t.ex. gör annat så ska det inte gå segt. Och mobilen ska inte krascha så ofta och vara snabb.

Alltså bara funka utan krångel. Och hur bra är jailbreakad iphone 3gs? kan man ha flash och andra grejer? hur bra är det egentligen?

Och med jailbreakad iphone, kan man ha andra musik spelare/videospelare/webbläsare?

Har ingen N1 själv men har kollat lite på en sån. och den verkar vara grymt snabb, som du verkar vilja ha. Snapdragon cpu på 1ghz har jag för mig. så det kanske är en stor fördel om du vill att den ska vara snabb.

Permalänk

ja N1 har en 1Ghz processor dock är android utvecklat för flera olika platformar vilket inte Iphone os är , vilket göra att iphone ibland kan kännas som det flyter på bättre (då detta är mer optimerat för just den hårdvaran) , MEN i längden kommer n1 att klara mer krävande program.

Inte så intsatt i Iphone men köper man en sådan så är de väl delvis för att den har "ipod" delen ??

Sj älskar jag android och skulle välja de före Iphone varje dag (men de e ju bara jag) då jag känner att jag har mer valmöjligheter och kan göra android mer personligt.

Permalänk
Medlem

Re: NY mobil - Android, Maemo eller iPhone?

Citat:

Ursprungligen inskrivet av XBox360
har Nokia 5800 för nuvarande, och medan den är en bra telefon

Inte för att vara sådan men är du nöjd med den, förutom "tråkigheten", så går nog nästan vad som helst bra.

Visa signatur

Me fail english, thats unpossible!

Permalänk

Vänta på HTC Desire:=)

Visa signatur

i5 2500k, 1x nvidia 560, 1 tb, 4gb ram, benq 24 tum

Permalänk

Precis Symbian tycker jag inte har något i närheten av android eller iphoneOs att göra, men så är de inte många Smartphones som använder det. Men tänk på att en N1 och säkerligen Iphone har betydligt kortare batteritid än 5800 (inte så stor koll på hurt bra batteri den har iofs) då dessa är gjorda för att iprincip laddas varje kväll (om du använder mkt auto sync mm iaf).

Permalänk
Medlem

Re: Re: NY mobil - Android, Maemo eller iPhone?

Citat:

Ursprungligen inskrivet av tva
Inte för att vara sådan men är du nöjd med den, förutom "tråkigheten", så går nog nästan vad som helst bra.

Njaaaa, jag köper den endast för dens högtalare och musik kvalite. Annars då är den rent skit, allting suger. Och vi ska inte ens börja med dens UI.

N900 kan jag nog skippa, då nokia kommer ut med meego om mer än 6 månader antagligen.

Så det är mellan Nexus One och iphone 3gs.

Permalänk
Medlem

När jag använder en mobil så laddar jag ner ibland vissa apps och surfar ibland när jag är hemma. Mest av allt så kommer jag att lyssna på musik, och vill helst ha bra musikkvalite. Det som stör mig mest av allt är dåligt ljudkvalite, dålig UI och seg.

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Ninjagrisen
Vänta på HTC Desire:=)

Beror ju på om han gillar HTC sense (UI) eller hellre vill ha snabbare uppdateringar av android ,och köra android vanilla eller någon av alla de andra replacement home som finns.

SKillnaden mellan HTC Desire och N1 är i stort att:

Desire:
Har hårdvaruknappar för home mm
FM radio
Ir "styrkula"
Sense

N1:
touchknappar för home mm
riktig styrkula
noise cancelation (dubbla mikar för bättre ljudupptagning)
snabbare uppdateringar

Annars är de i grund och botten exakt samma telefon (HTC tilverkar ju dessutom båda)

HTC Desire skall dessutom inte komma förän början april som de ser ut idag.

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av XBox360
När jag använder en mobil så laddar jag ner ibland vissa apps och surfar ibland när jag är hemma. Mest av allt så kommer jag att lyssna på musik, och vill helst ha bra musikkvalite. Det som stör mig mest av allt är dåligt ljudkvalite, dålig UI och seg.

Då är de nog Iphone som gäller för dig , har oftast bättre ljud och har som sagt "IPOD" inbyggt. Inte för att android har dåligt ljud men de brukar iaf vara snäppet sämre än iphone. Sedan finns de ju massa olika apps till android för att göra mjukvarudelen bättre (men alla använder i grund och botten samma avkodning) .

Permalänk
Medlem

Problemet med N1 är ju att den inte går att köpa i Sverige. Okej att den går att beställa från USA/England; men det är fortfarande ett minus. Jag hade gärna lagt vantarna på en N1 om de bara sålde den här.

Permalänk
Medlem

Jag är jääävligt sugen på en Nexus One. Men det som är problemet är att det kommer du hela tiden nya modeller, t.ex. 1-3 månader i mellan och mobilderna blir bara bättre och bättre, och det kanske inte finns någon chans att få den senaste android versionen på en nexus one, då det kommer nya modeller hela tiden med nya android versioner.

det som är bra med iphone är att det kommer en modell varje år.

coopdeo:
Om man köper den här, kommer det att antaligen kosta 7000kr... om man bestället från t.ex. USA/UK så kostar det runt 4500kr.

Permalänk

ja de är ju sjukt sant, går ju köpa av någon som importerar några stycken om inte annat, den svenska androidsidan brukar de finnas lite folk mm som gör detta (som många därifrån köpt av) , sedan verkar även garantin gälla , om man läser på samma sida. Men sjävklart är detta ett stort minus.

Permalänk
Medlem

Vänta på HTC DESIRE eller kör på N1

Du behöver inte oroa dig för versioner med dessa telefoner och det finns även ROOT

Permalänk
Medlem

En sista fråga:
med jailbreakad iphone, kan man ha andra musik spelare/videospelare/webbläsare?

Permalänk

Som du sj säger kommer de ju hela tiden nya telefoner, dock är de just generationsbyte i androids så dröjer nog ett tag innan själva hårdvaran uppgraderas stort igen . Och n1 kommer att ha uppdateringar ett tag till, och säkerligen av användare efter det.

Iphone kommer varje år (ungefär som android uppdaterar hårdvaran ungefär varje år) och då borde du ju isf vänta till sommaren med att inhandla en iphone om du säger så.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av fizzyflaskan
Största skillnaden på Iphone å N1 är väl multitask som jag ser det vill du kunna lyssna på musik och surfa samtidigt så är det android du ska ha (vet att de går numera på iphone med jailbreak men denna telefon är inte byggd för detta och kan medföra vissa problem).

Sluta att sprida falsk info. iPhone kan göra vad som hällst medan man lyssnar på musik utan att jailbreaka. Det är inte så svårt att ta reda på. Dessutom klarar en jailbreakad iPhone av multitasking utan problem alls.

Permalänk

JAg har skrivit tidigare att en jailbreakade iphone kan multitasking . Dock är ju multitasking inte lika smidigt i en jailbreakad telefon än i android och hur sköter den om minneshantering mm?Och jag vet att man kan lyssna på musik i vanliga "IPOD-splaren" men du kan inte göra de i tex spotify etc var lite oklar då jag skrev detta tidigare, bra att du påpekar.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av XBox360
Jag är jääävligt sugen på en Nexus One. Men det som är problemet är att det kommer du hela tiden nya modeller, t.ex. 1-3 månader i mellan och mobilderna blir bara bättre och bättre, och det kanske inte finns någon chans att få den senaste android versionen på en nexus one, då det kommer nya modeller hela tiden med nya android versioner.

det som är bra med iphone är att det kommer en modell varje år.

coopdeo:
Om man köper den här, kommer det att antaligen kosta 7000kr... om man bestället från t.ex. USA/UK så kostar det runt 4500kr.

kolla på hero, den hoppar ju snart från android 1.5 till 2.1 och då har den ändå htc:s gränssnitt
sense, som gör att de måste specialanpassa varje uppdatering me sense. N1 som har googles native grafiska system, behöver inte vänta på detta. o kommer därmed att klara att uppgraderas fortare. o visst, nån gång kommer det finnas en gräns. men säg vilken telefon det inte kommer bli så för.

o ja, det kommer alltid komma nå nytt, ska du vänta på senaste, så får du vänta i all evighet. o en mobil som är 1 år gammal, är 1 år gammal, oavsett om det kommit 1 eller 10 nya modeller efter den.

näre gäller att gamla telefoner får tillgång till nya mjukvaran s är nog android i iphone rätt lika skulle ja tro. till android hackas det ju dock mer, alltså att det specialanpassas nya android versioner till gamla telefoner. när apple bestämmer sig för att vissa äldre modeller inte ska komma att kunnas uppdateras mer, då kommer det bli stop. på android sidan kommer ju folk (privatpersoner) fortsätta att hacka ny mjukvara så den funkar på gammal hårdvara.

dock tror jag du hinner tröttna o byta mobil innan allt detta sker.

Visa signatur

Speed kills, but you get there faster!
Apple Macbook Dual Core 2 Ghz, 2 Gb ram, 80+400 gb hårddisk, superdrive

Permalänk
Medlem

Själv har jag precis beställt mig en nexus one

Visa signatur

STAY FRESH!

Permalänk
Medlem

Om ni vill köpa en nexus one och inte orkar/kan/vill importera den själva från usa/uk så kan ni ju kolla på köp/sälj delen på swedroid, där brukar det säljas nexus one. Dock så brukar det vara dyrare än 4500 som någon ovan fick tag på. Men telefonerna är ju redan i sverige så det tar inte lika lång tid som att skicka den från usa.

http://www.swedroid.se/forum/forumdisplay.php?f=25

Permalänk
Medlem

Ser inte varför någon skulle köpa en ny iPhone och jailbreaka den idag. Gammal teknik, som du sen byter OS på. Vad är meningen?

Jag skulle köpt Nexus one eller Htc Desire. Större skärm, AMOLED, mycket högre upplösning, Snapdragon processor, andriod.