Streama ljud över nätverk till Z-5500

Permalänk
Medlem

Streama ljud över nätverk till Z-5500

Tjenare!

Börjar bli lagom less på behöva dra fram och flytta kabeln för att kunna lyssa på musik på mitt Z-5500, och tänkte höra om ni har någon koll på någon enhet man kan koppla till sitt Z-5500 som kan streama musiken över nätverket istället?
Är så jag får gå byta kabeln från stationär till laptop beronde på vilken jag nu behöver använda så streama över nätverket istället skulle vara underbart!

Permalänk
Medlem

Du kan ju alltid köra med Remote Desktop.... Styra den stationära datorn med laptopen.

Visa signatur

Chassi: Cooler Master NR400, Mobo: Gigabyte Aorus Pro-P, CPU: Amd ryzen 5 3600, RAM: 16 GB Corsair Vengeance Pro 3600 mhz, GPU: Sapphire RX6800 Nitro +, PSU: Corsair TX 650M

Permalänk
Medlem

Kör inte den stationära så ofta och att dra en kabel genom hela lägenheten när man sitter i köket eller något ser förjävla fult ut hehe!

Jag titta lite på den här Squeezebox Receiver, men vad jag förstått fungerar den som en media enhet och jag har inte så jädra mycket musik på datorn längre, kör väldigt mycket ifrån Spotify och YouTube... Men hur som helst hade man kunnat köra stream av ljud i realtid hade det varit underbart då jag sitter lite här och var i lägenheten blir det så jävla segt när det går kablar över hela lägenheten hehe...

Någon som kan tipsa om någon sorts receiver?

Permalänk
Medlem

Du kan även streama Spotify från en dator till Squeezebox. Funkar helt ok även om det laggar lite.

Permalänk
Medlem

Det gör det altså? Är det Squeezebox Receiver som du pratar om då HRN?

Permalänk
Medlem

Det spelar nog ingen roll vilken modell det är. Man streamar egentligen från en dator till Squeezebox Server som i sin tur streamar till själva Squeezeboxen. Jag kör med en Classic men det ska nog inte spela någon roll.

Squeezebox Server (SC) är ett program som man installerar på valfri dator, förslagsvis den som är på största delen av tiden.

För att streama till SC så kan man använda DSBridge, väldigt enkelt att sätta upp.

Permalänk
Medlem

Detta är lösningen!

Du använder dig av mjukvaran: Vuze, det är smidigaste sättet som du kan streama media till andra klienter. PROBELEM SOLVED

Permalänk