Hej!
Jag har sökt nätet en del det sista efter en vettig laptop som passar mina behov. Jag tycker som säkert de flesta andra att det är svårt att hitta något perfekt för de pengar man är beredd att lägga.
Jag kommer mest använda datorn till att surfa och kommunicera med mina nära och kära via videosnack över MSN eller Skype. Spela är inte högt prioriterat, men funkar ett gammalt spel typ Half life 2 är jag nöjd.
Mina önskemål:
* Helst liten 13, 14, 15 tum
* Bra upplösning, minst 900-1000 horisontella linjer
* Bra webcam, behöver inte vara hög upplösning, bara den levererar en bra bild till MSN och Skype
* Lång batteritid ifall jag måste sitta utan nätanslutning, 4h+ verklig tid vid surfning
* Hyfsad prestanda, gärna nya i3 eller i5 som drar lite ström och ändå presterar bra.
* Wifi med 802.11N eftersom jag har det hemma
* Vill gärna köpa utan HD och OS så jag själv kan installera en Intel X25-M G2 SSD
Pris:
Ja självklart så lite som möjligt, men en 10-12000kr är nog maxgränsen utan att räkna in SSDn.
Kan tänka mig att köpa begagnad också.
De maskiner jag kikat på är Asus UL30jt, UL80jt, Sony Vaio Z-modeller (dyra ) och nu senast Dell Studio 15
Asus modellerna kostar 7-10000kr och har Core i-cpuer som switchar hastighet, sen växlar dessa nya modeller mellan två olika grafikkort automatiskt också Nackdelen som jag ser det är att skärmarna i dessa verkar vara ganska dåliga... Låg upplösning och dålig betraktningsvinklar. Dock är jag osäker på om det gäller dessa allra senaste JT-modeller?
Sonys nya Z-modell verkar fina, finns med i7 och 1920x1080 i 13,1 tums skärm Men de kostar väl dubbelt mot vad jag vill betala.
Dells Studio 15, med i7 620M och 15,6" 1920x1080 kostar just nu med rabatt bara 10040kr!! Då har jag valt att få Intels 802.11 n wlan kort och ett 9-cells batteri också. Tyvärr ger detta "bara" 4h batteritid, men då han man en rätt kraftfull laptop få jag säga.
Har ni några andra kanditater?
Jag tycker det är svårt att välja genom prisjakt.nu då det så klart inte står HUR bra tex skärmar eller webcams är...