Lite tankar om projektet:
Om du har som frågeställning; "Hur ska en webbsida vara uppbyggd/se ut?" så måste du först bestämma "vad är en hemsida?":
Min snabba tanke om den senare frågeställningen är att när man säger hemsida menar man en sida/fil som man kommer åt från en webbläsare. Webbläsare följer ofta, eller i alla fall försöker följa, de specifikationer som finns för HTML och CSS, som publiceras av W3C. Med största sannolikhet försöker man också följa de specifikationer som finns för XML/XHTML/XSL.
Vad du menar med "se ut" måste du nog också specificera ganska rejält.
Punkterna bör du bygga på undersökningar eller liknande. Mina tankar:
Punkt 1: Om en användare lider av ex. färgblindhet eller har svårt att uppfatta kontraster så kan man stänga av CSS och använda en egen variant.
2: Stilren innebär inte nödvändigtvis "samma eller nästan samma färg", gå mer specifikt på det.
3: Ja, lättnavigerade hemsidor är trevligare, men krävs det om man har tillräckligt lockande innehåll? Lite studier som backning kanske? (ex. hur många klick det krävs för att få en användare ointresserad relaterat till informationsmängden?)
4: Om jag vill lyssna på en låt, hur stor del av filhanteringen ska lämnas till användaren? Ska man enbart bidra en .mp3 och låta användaren lyssna med sina preferenser eller erbjuda en egengjord flash-spelare?
5: Hemsidor är billiga att skapa och underhålla, intressant innehåll är därför ingen nödvändighet. Specificera vilken typ av sida du menar?
6: Beror väl på syftet med hemsidan, om flygande grisar får användaren att klicka på reklam så tjänar skaparen pengar. Kanske ska bestämma dig för att fokusera på "ur användarens perspektiv" i hela frågeställningen?
7: Se 6, mycket reklam kan innebära mycket pengar, men gör det nödvändigtvis inte.
8: Kompatibilitet (stavning?), bör du utveckla mycket. Ex, är det användaren som ska ha en speciell webbläsare eller skaparen som ska bygga kompatibelt?
9: Jo, stämmer nog väldigt bra. Leta gärna reda på någon studie om hur lång tid användare stannar på en hemsida som inte laddats klart. Tror det ligger på 2 eller 4 sekunder, beror också på innehåll kanske, Content is king?
10: Måste den verkligen det? Eller räcker det med att den erbjuder sitt koncept för att locka publik och sedan bli större med tiden?
11: Varför inte?
12: Kanske. Men är det en stilren sida med lite originalitet eller ska man fånga användaren genom att erbjuda ett gigantiskt mediabrus?
13: Möjlig, kolla upp i specifikationerna hos W3C.org för att se vad syftet är, kan en hemsida avvika från standarden och fortfarande räknas som en hemsida? (lite beroende på din definition av hemsida)
Så, så har du förhoppningsvis lite mer att bygga på.
Lycka till!
//pscs3