GA-P55M-UD2 ej "riktigt" crossfire mobo?

Permalänk
Medlem

GA-P55M-UD2 ej "riktigt" crossfire mobo?

Hej, första posten här!

Tänkte bygga dator med i mångt och mycket de delar som rekommenderas i "bästa köp för 8000".

Verkligt bra med den infon, då jag inte alls vet vad som passar och inte passar ihop nuförtidfen. Sist jag byggde ihop en dator, var PIII 550E processorn jag köpte då, helt ny.

Iaf, jag tyckte GIGABYTE moderbordet verkade bra, och jag tänkte köra crossfire med det nya ATI 5670 kortet jag tänkte ha i min 5år gamla dator. Där var det seriöst cpu begränsat med min P4 HT 3.4.

Men då läste jag enl detta: http://www.hardware-revolution.com/p55-motherboards-crossfire...

Vet nån nåt mer om detta?

Gigabyte har ett annat enl den listan som inte ska ha dessa begränsningar, men det är en hel del dyrare.

Permalänk
Medlem

Ja, GA-P55M-UD2 har bara 1x16 och 1x4 PCI-E platser.
Nu tror jag dock inte det kommer påverka särskilt mycket med ett kort som 5670 i CF, men om du hade kört med 5750 eller snabbare tror jag det skulle varit begränsande.

Om du kollar infon på moderkortet står det:
PCI Express 16X 2 st, 1st @X16 och 1st @X4

Men som sagt, jag tror inte det kommer påverka särskilt mycket om det handlar om 2x 5670.

Permalänk
Medlem

Tack för snabbt svar!

Anledningen till att jag köpte ett 5670 var egentligen för att jag inte ville skaffa ett för snabbt kort till min gamla P4, som skulle gå på tomgång pga min kassa cpu. Men nu visade det sej att även detta var alldeles för snabbt för datorn. I Crysis har jag i stort sett samma fps i 1024x768 low, som i 1600x1200 very high, dvs mellan 8-20.

Nu när jag har det här kortet är det lika bra att köpa ett till då tänkte jag. Det har fått helt ok i test i crossfire setup läste jag på nätet. Personligen är jag nöjd om jag kan köra i 1280x1024 i åtminstonde 30fps.

Men som du sa, just det kortet kanske inte blir så begränsat av den "halvdanna" CF setupen på det moderbordet.