Starcraft2-dator, är detta ett vettigt paket för 17K?
Hej!
Blizzard börjar prata releasedatum för Starcraft 2, tjoho! Ny dator är nödvändigt.
Jag har läst, läst och läst lite till... mest här, så min inköpslista är nog ganska standard.
Men, det är mycket pengar, jag vore jättetacksam om någon av er ändå vill ta sig tid och kolla igenom den, jag känner inte att jag har 100% koll på vad jag gör:)
Förutom SC2 i högsta kvalitet (prioriterat över tystheten) får den gärna vara tyst och sober i framtoning, den skall räcka länge. Lite lyx som en SSD tänkte jag unna mig. Ingen direkt plan på att överklocka systemet, men går det som ett kylskåp kanske jag ger mig på att vrida upp värmen lite:)
Budgeten är inte spikad till 17K vare sig uppåt eller nedåt. Prisvärdhet och kvalitet är prioriterat över att spara någon hundring, men det är absolut inget självändamål att spendera alla pengarna heller.
[EDIT:]
Nätagg: Får bli ett modulärt Corsair HX 650W 80+ nätagg istället.
Grafik: Grundat på rekommendation nedan och artikel om fläktljudet här:
http://www.techpowerup.com/reviews/Powercolor/HD_5850_PCS_Plu...
blir det ett PowerColor Radeon HD5850 PCS+1GB:
https://www.inet.se/artikel/5408723/powercolor-radeon-hd5850-...
istället för Gigabytekortet
Lagring: 1,5 TB lagringsdisk från WD, får bli 1 TB Samsung F3 hd103SJ
https://www.inet.se/artikel/4303589/1tb-samsung-spinpoint-f3-...
Fick rekommendation nedan och insåg att Squeeze-servern redan tar för lång tid att scanna efter nya MP3. Snabb lagring får det bli.
Stort tack för hjälpen!
[/EDIT]
* Är det en bra, balanserad, välfungerande setup för priset? Något jag borde byta ut?
* Grafik... lite orolig att HD5850 kommer låta som en hårtork även i idle, det är ett medvetet val att inte ta den fabriksöverklockade varianten i hopp om att den skall vara svalare=tystare, har det någon förankring i verkligheten? (datorn skall stå under skrivbordet)
Hittade en prestandamätning på SC2-betan, ser ut som man kan klara sig på två 5750. Men då tappar man ju möjligheten att så småningom uppgradera med ett 5850 till när de blir billiga, och tänk om det blir för klent...Beslutsångest... applicerade Ockhams razor och valde ett HD5850.:)
Gigabyte för att de har displayport och är några hundringar billigare än XFX.
Jag har just nu bara en samsung 24'' skärm, så jag maxar kanske inte upplösningen med ny skärm förrän nästa del i trilogin kommer. Skall känna efter först.
Prestandamätningen:http://www.legionhardware.com/articles_pages/starcraft_ii_win...
* Ljudkort, tänkte prova hur onboard-ljudet låter (ALC890 7.1), om det låter skräp har jag ett ESI JULI@ som jag kan prova med.
Hittade en artikel om onboard-ljud som jag grundar det valet på:
http://www.overclock.net/sound-cards-computer-audio/504897-on...
* Scythefläkten tänkte jag be dem sätta på H50 istället för originalfläkten. Kostar bara en hundring och skall jag göra det själv blir det aldrig av...
Har sett en del kontroverser om H50 kontra luftkylning här på forumen, men jag valde att lyssna på alla de nöjda H50-ägarna. Den känns mindre och smidigare, enklare för en ohändig som mig att meka med om man behöver göra nåt med kylningen, jämfört med en stor luftkylare.
* Windows professional är för att kunna jobba på den, hårdvaran är inget problem, den här är bättre än arbetstationen på jobbet.
Det här är min första post efter att i många år haft glädje av all information som finns här, så det finns ingen prestige hos mig, låt mig veta om det är något fel på mitt sätt att posta, om jag pratar för mycket, tänker dumt, etc
Tack på förhand.
Jens